Kolem prostranství nedaleko místního společenského domu u Pernických postávaly davy lidí. Všichni se tu shromáždili za jediným účelem. Připomenout si historii osmnáctého století, kdy portáši bránili Moravu před nájezdy kuruců. Asi pětačtyřicetiminutové představení sklidilo úspěch. Bitva byla velmi reálná.

„V první části jsme předvedli ukázky bitev kuruců proti císařským, až po jejich kapitulaci v Sedmihradsku, kdy složili prapory a zase slíbili věrnost císaři,“ přiblížil předseda Valašského sboru portášského Libor Fojtů. Druhá část znázorňovala situace, kdy skupiny kuruců, kteří se z různých důvodů nemohli vrátit do svého domova, přepadávaly pohraničí a snažily se lehce nabýt majetek. „Kradli především dobytek, který Valaši pásli. Proti nim útočil a Valachy bránil právě portášský sbor,“ vysvětlil předseda. Dodal, že ukázkou těchto střetů chtěli navodit atmosféru těžkých časů, které v souvislosti s boji tehdy panovaly.

Na představení se podílelo jedenáct spolků vojenské historie. „Bylo to moc pěkné a zajímavé. Člověk si ani nedovedl představit, jak těžké to muselo být. Je dobré si to připomínat i kvůli těm mrtvým, kteří v bojích padli,“ okomentovala divačka Hana Mikulenková. Na slavnosti vyrazila se synem a vnoučaty. „Určitě si nenecháme ujít ani hudební program. A dětem se zase líbily dopolední aktivity,“ uzavřela místní obyvatelka. Hudebních čísel byla během sobotního dne celá řada. Zlatým hřebem programu bylo vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš.

Pořadatelé ohodnotili akci jako vydařenou. „Účast lidí je hojná, loni byl odhad čtyři až pět tisíc a letos to vypadá velmi podobně,“ uvedl během dne Zdeněk Fojtů, člen Valašského sboru portášského.