Muži v dobových uniformách, za dunění střelby z pušek a pistolí, předvedli divácky atraktivní bojovou scénu.
„V historii se uherští kuruci a portáši, jako strážci moravských hranic, opravdu v bojích střetávali. Dnes už soutěžíme pouze na poli mírovém,“ pousmál se velitel kuruců Miroslav Števček.
Jeho bojovníci, vyzbrojení šavlemi, dlouhými křesadlovými puškami a pistolemi, budili respekt. Portáši, kteří spustili palbu ze svých ručnic a hrozili obávanými valaškami, nápor kuruců úspěšně odrazili.
Po lítém, leč nerozhodném boji se všichni sešli u piva a guláše. Ten kuchař podával stylově přímo z kotle na prostranství vedle hotelu. „Další Portášské slavnosti chystáme za rok do Valašské Bystřice. Spojeny budou s otevřením nového amfiteátru. Z této akce chceme udělat tradici,“ prozradil velitel portášů Miroslav Martinek. Přiznal, že s generálkou na hřebenu Javorníků je nadmíru spokojený.
Slavnosti ale nebyly jen připomínkou dávno zašlých věků. Na své si přišli i milovníci techniky. Přímo do místa děje totiž dorazila kolona historických motocyklů.
A bylo se opravdu na co dívat. Nechyběly tradiční české značky Jawa a ČZ, mezi nimiž byla řada unikátů. „Tento stroj byl vyroben pro export do Anglie, od řadových motorek stejného typu se odlišuje červenou barvou,“ popisoval svoji „čezetu“ z roku 1952 pětasedmdesátiletý Radomír Stibor.
Uznání sklízel i prototyp ČZ 150 Ga-Pa, určený pouze k nejtěžším soutěžím. Návštěvníci ale mohli obdivovat i naleštěný Norton nebo zrenovovaný motocykl dnes už zaniklé značky Zündap.
Hloučky hlavně mužů a dětí si zvědavě prohlížely majestátní ruský sajdkár Dněpr. „Je to sedmsetpadesátka s motorem typu boxer. Syn ho koupil v dezolátním stavu, kompletně rozebral, vyčistil a znovu poskládal,“ odpovídal na dotazy Rostislav Gurecký.
Příjemnou atmosféru slavností ještě znásobilo vystoupení folklorního souboru Troják z Valašské Bystřice. Cimbálovka dorazila i s početnou výpravou tanečníků.
A pořadatelé nezapomněli ani na děti, pro něž přichystali několik soutěží. „Asi nejvíce smíchu vzbudila disciplína, při níž se děti v zapůjčených portášských uniformách snažily po laně přejít imaginární strž,“ poznamenal Dan Václavek, který se podílel na organizaci programu.