Slavnosti začínají v pátek 14. července tradiční zvací pochůzkou obcí. „Je to už taková naše tradice, že se všemi členy spolků vojenské historie obcházíme Bystřici a zveme lidi k návštěvě slavností,“ přiblížil místopředseda Valašského sboru portášského Miroslav Martinek.

Oficiální zahájení se uskuteční den následující, v sobotu 15. července ve 14 hodin. Ještě před tím si ale hlavně děti užijí dopolední zábavný program. „Připravené pro ně budou nejrůznější soutěže nebo ukázky vojenských dovedností,“ vyjmenoval Martinek.

Portášské slavnosti. Ilustrační foto.
Stanice portášů: čeká se na peníze

Hlavním bodem programu bude bitva 

Hlavním bodem odpoledního programu bude bitevní ukázka z konce kuruckých válek s titulem Ohně hoří na hranicích. „Vzpomeneme na dobu, kdy byli portáši nasazovaní, aby bránili Moravu před nájezdy kuruců,“ uvedl místopředseda Martinek.

Kromě bitvy si návštěvníci slavnostního odpoledne užijí řadu hudebních vystoupení. Premiérově zahraje dechová hudba Bystřičanka a naopak již tradičně vystoupí folklorní soubor Troják. Ten už na své představení pečlivě trénuje. „Dolaďujeme detaily našeho vystoupení. Prozradím, že předvedeme figurální a starodávné tance,“ informovala vedoucí souboru Anna Adamcová. Ona i všichni členové se na slavnosti už těší. „Je to pro nás možnost, jak se prezentovat většímu množství lidí, navíc s tím, co rádi děláme,“ doplnila Adamcová.

Portášské slavnosti ve Valašské Bystřici
Bez střelby to nepůjde, odmítají předpis Evropské unie portáši

Tradičním hostem bude soubor Ondráš

Kromě domácích hudebníků se předvede také několik hostů. Pozvání přijal Mužský pěvecký soubor z Kunovic, Ženský pěvecký soubor Polajka nebo Jana Kolčářová a cimbálovka Cémtézekom. Hřebem večera pak podle pořadatelů bude vystoupení brněnského Vojenského uměleckého souboru Ondráš. Že půjde o speciální podívanou, je přesvědčený i starosta Valašské Bystřice Emil Korduliak. „Myslím si, že vystoupení vojenského kolektivu bude pro návštěvníky zajímavým zážitkem,“ nechal se slyšet.

Valašskobystřičské Portášské slavnosti začínají v pátek 14. července. Skončí v neděli 16. července mší v místním kostele a následným položením věnců a kytic k hrobům portáškých velitelů.

Rožnovský cyklista Svaťa Božák na 2 200 kilometrů dlouhém ultramaratonu kolem Rakouska.
Božák odjel do Ameriky málem nadarmo