„Ve srovnání s loňským rokem je to ke stejnému datu navýšení o bezmála stovku porodů,“ informovala PR manažerka Vsetínské nemocnice Lenka Plačková.

Hranice osmi set porodů, padla letos už koncem listopadu. A radost byla hned dvojnásobná. Narodila se dvojčata Eliáš a Matyáš Malíkovi.

„Chtěla jsem rodit ve Vsetíně. Slyšela jsem od kamarádek jen chvály. A jsem také moc spokojená,“ popsala maminka Petra.

„Jsem rád, že jsme tohoto, pro nás kdysi magického, počtu porodů dosáhli. A to ještě není rok u konce. Ale ze všeho nejdůležitější je spokojená maminka a zdravé dítě,“ řekl Martin Janáč, zástupce primáře gynekologicko-porodnického oddělení Vsetínské nemocnice.

Od roku 2006 má počet porodů ve Vsetíně dlouhodobě rostoucí trend.

„Jezdí k nám rodit nejen ženy ze Vsetínska a Hornolidečska, ale stále častěji také z Rožnovska, Vizovicka, Valašskokloboucka a dalších regionů,“ vyjmenovala Lenka Plačková.

Také porodnost ve valašskomeziříčské nemocnici má stále stoupající tendenci. Zatímco v roce 2013 se tady narodilo osm set osm miminek, o dva roky později už to bylo osm set šedesát dětí. Rekordní počet – bez jednoho tisíc dětí, přišlo na svět v loňském roce.

K datu 15. prosince 2017 se narodilo v Nemocnici Valašské Meziříčí devět set devět dětí.

„Podle všeho tak už letos nedohoníme loňský rekordní rok. Odhadujeme, že celkový počet novorozeňat bude ke konci roku okolo devíti set padesáti,“ vypočítala mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

I tak to bude o sto čtyřicet novorozenců více než v roce 2014 a zhruba o stovku více než v roce 2015.

Maminky do valašskomeziříčské porodnice přicházejí nejen z Valašského Meziříčí a okolí. Běžně zde vítají i rodičky z Nového Jičína, Frenštátu pod Radhoštěm, Bystřice pod Hostýnem, Hranic na Moravě nebo Rožnova pod Radhoštěm.

Přestože maminky v dnešní době stále častěji přidělují svým dětem neobvyklá jména, v Nemocnici Valašské Meziříčí stále převládají jména tradiční.

„Za pár let tak budou učitelky meziříčských a okolních škol vyvolávat hlavně Terezky, Aničky, Adélky, Tomášky, Kubíky a Tondy,“ uzavřela Radka Miloševská.