Primář gynekologickoporodního oddělení Jiří Hlavinka je seznámil s průběhem porodu, dozvěděly se také, co si s sebou vzít do porodnice. Na závěr si mohly těhotné ženy prohlédnout porodní oddělení. Doprovázelo je i několik nastávajících tatínků.

„V první části kurzu jsem se dozvěděla hodně nových věcí o výživě v těhotenství, je to zajímavé,“ zhodnotila budoucí maminka Zuzana Zbranková.

„Dnes v době internetu je už hodně informací běžně k dispozici, ale možnost předporodního kurzu jsem využila ráda. Jsem tady v kontaktu s dalšími maminkami, je to příjemné,“ doplnila osmadvacetiletá Soňa, která přišla na setkání v prostorách nemocniční knihovny spolu s partnerem. Chtěla by jej mít také u porodu svého prvního dítěte. „Sám o to projevil zájem,“ dodala s úsměvem.

Možnosti přítomnosti partnera, kamarádky či jiné blízké osoby u porodu dnes využívá většina žen. „Může to být i dula, vybraná porodní asistentka nebo lékař. V průběhu porodu je možné, aby doprovod pořizoval fotografie a natáčel na videokameru. Doprovod rovněž může přestřihnout pupečník a zúčastnit se ošetření novorozence,“ připomenula vrchní sestra gynekologickoporodního oddělení vsetínské nemocnice Milena Fusková.

Ženy ve vsetínské nemocnici mohou využít také alternativní prostředky pro úlevu od bolesti: relaxační míče, porodnický vak, masážní váleček. Jeden z pokojů je navíc vybaven porodnickou vanou, kterou je možno použít k relaxaci v první době porodní i k porodu do vody. Nabízí se i možnost epidurální analgezie, spíše ale v denních hodinách.

Prostředí porodnice si mohly ve čtvrtek prohlédnout i budoucí maminky se svými partnery. Pozornost si vysloužila především porodní vana, maminky se ale ptaly i na další možnosti. Například, zda si mohou přinést s sebou cédéčko s oblíbenou hudbou.

„Ano, je to možné. Přehrávač je k dispozici,“ dodala sestra Blanka Surmařová, která nastávající rodiče provázela po oddělení. Připomenula, že v příští části předporodní přípravy se dozvědí o ošetřování novorozence, péči v šestinedělí, ale také technikách kojení.

Jak uvedla mluvčí vsetínské nemocnice Lenka Plačková, kurz začíná vždy první čtvrtek ve čtvrtletí v prostorách knihovny nemocnice.