Vítězného uchazeče určí elektronická aukce, jež se uskuteční nadcházející pondělí 25. července. Rozhodovat bude nejvyšší nabídnutá cena za roční pronájem budovy.

Zájemci o účast v elektronické aukci se mohli hlásit do úterý 19. července do 12 hodin. Obálky doručilo sedm firem, které se současně zaregistrovaly do internetového nástroje KDV, jehož prostřednictvím se aukce uskuteční. Jejich konkrétní jména vsetínská radnice nezveřejnila.

Podle mluvčí vsetínské radnice Adély Kousalové ale všichni uchazeči splnili stanovené podmínky. „Vedle uvedené registrace a zaslání tištěné přihlášky k nim patřilo také prohlášení firem o bezdlužnosti vůči městu, potvrzení, že měly možnost seznámit se se stavem budovy či složení půlmilionové kauce na účet města," vyjmenovala Kousalová.

RADNICE OPRAVÍ FASÁDU

Důležitou podmínkou byl také souhlas s budoucí nájemní smlouvou včetně závazku, že vítěz soutěže vnitřní prostory Lidového domu opraví. Náklady na opravu jsou dopředu vyčíslené na 4,3 milionu korun. Město se zase postará o opravu fasády Lidového domu a výměnu oken.

Samotná elektronická aukce se uskuteční v pondělí 25. července. Konkrétní čas začátku i vyvolávací cenu ročního nájemného včetně DPH radnice účastníkům teprve sdělí. „Bude také stanoven minimální výše příhozu a konkrétní časové prodlevy, v nichž budou mít účastníci aukce možnost na příhozy konkurentů reagovat," přiblížila Kousalová. Zvítězí ten, kdo nabídne nejvyšší cenu. Prostory v Lidovém domě pak získá do pronájmu na deset let.

Vsetínská radnice sice sedmičlenný seznam uchazečů neodtajnila, Valašskému deníku ale svou účast v aukci potvrdila například loterijní společnost Synot. Ta v současné době ve Vsetíně provozuje loterie na šesti místech. „Do výběrového řízení jsme se přihlásili, nicméně je zde celá řada nejasností. Máme například informace o tom, že na domě, který Vsetín pro provoz kasina vybral, nejsou stále vypořádány právní závazky," řekl výkonný ředitel Synot Tip Petr Mikoška.

Připomněl, že na Lidovém domě vázne zástava a celá záležitost je dokonce předmětem soudního sporu. (Dům je jednou z nemovitostí, jimiž se město Vsetín na počátku 90. let zaručilo za úvěr zkrachovalým firmám podnikatele Wojtoně v Hošťálkové. O zrušení zástav vede Vsetín soudní spory pozn. redakce). „Navíc je tento objekt v dezolátním stavu. Proto čekáme na další vývoj situace a tomu přizpůsobíme naše další kroky," doplnil Petr Mikoška.

32 HEREN ZMIZÍ

Vsetínští zastupitelé letos v červnu obecně závaznou vyhláškou stanovili, že Lidový dům bude jediným místem ve městě, kde bude od příštího roku možné provozovat hazard. Zmizí tak současných 32 heren s celkem 265 hracími automaty, které ve městě jsou.

Původně se uvažovalo o budově Kulturního zařízení Sychrov. Proti tomu ale protestovali členové vsetínských folklorních souborů, kteří zde dosud nacvičují, i obyvatelé přilehlého sídliště Sychrov.

Vedení města dalo už v pondělí 11. července zájemcům o provozování kasina možnost Lidový dům si prohlédnout. Herna má být ve dvou horních patrech stavby. Nabídky využilo devatenáct zástupců loterijních společností.

„Prohlídku jsme uspořádali proto, abychom se vyhnuli jakýmkoli komplikacím, které by mohly vyplynout z neznalosti nebytových prostor. Všichni měli možnost prohlédnout si pronajímané prostory a seznámit se s jejich technickým stavem, případně se ptát techniků města," přiblížil starosta Vsetína Jiří Čunek.

Během jedenapůlhodinové prohlídky se zástupci společností zajímali o technický stav Lidového domu, o dispoziční řešení a možnosti úprav, ale také jaké zásahy a opravy plánuje město Vsetín.

V Lidovém domě v současné době působí a dál působit budou vsetínský divadelní soubor či Hudební klub Tři opice.

Jejich zástupci už dříve uvedli, že kasino, jež bude sídlit v prvním a druhém patře domu, by jim nevadilo. „Nemáme proti tomu nic, pokud bude vše fungovat tak, jak se říká. Tedy že bude hlídané," řekl režisér Divadla v Lidovém domě Pavel Rejman.

Také Petr Gregor, provozovatel klubu Tři opice, není proti v případě dodržení podmínek bezpečnosti a slušnosti. „Tato dvě slova bezpečnost a slušnost jsou pro mne důležitá. To znamená, že když se objeví problém, městská policie musí hned zareagovat. V tom případě nejsem proti," řekl provozovatel.