„Je opravdu důležité, abychom se v tomto čase všichni spojili a pomohli si navzájem. Zahoďme na chvíli nevraživost, stud, ostych, strach. Společnými silami vše zvládneme,“ vyzývá Josef Hodulák, radní městyse Nový Hrozenkov na Horním Vsacku.

Stejně jako jinde i tady se snaží bojovat proti šíření koronaviru mimo jiné maximálním omezením volného pohybu lidí.

„Proto zavádíme nákupní patrolu složenou z dobrovolníků, která bude obstarávat nákupy pro celý městys,“ přibližuje Josef Hodulák.

OBJEDNÁVKY PŘES SMS A MOBILNÍ APLIKACE

Objednávka nákupu se tady děje formou SMS nebo prostřednictvím aplikací WhatsApp či Viber.

„Pokud nemáte telefon nebo neumíte poslat SMS, prosím, nestyďte se a poproste vaše sousedy. Zajisté budou ochotni vám pomoci,“ radí Hodulák. Zdůrazňuje, aby lidé chodili „do dědiny“ jenom v nejnutnějších případech.

„Pokud jdete na poštu pro důchod, tak do obchodu nechoďte a nechte si nákup dovézt. Je to bezpečnější pro vás i naše obětavé prodavačky,“ obrací se hrozenkovský radní přímo na seniory.

POMÁHAJÍ CHARITY, SKAUTI, HASIČI I DOBROVOLNÍCI

Právě staří lidé jsou nyní nejohroženější skupinou obyvatelstva. Zejména na ně proto cílí svou pomoc radnice a úřady v řadě vesnic a měst. Pomáhají pracovníci Charit, skauti, hasiči, Český červený kříž i zástupy dobrovolníků.

Nejčastěji nabízejí právě zajištění nákupu základních potravin a potřeb a jejich doručení až domů.

„Mimořádné situace si žádají mimořádná opatření a operativní řešení. Mezi ně patří možnost dodávky potravin seniorům,“ souhlasí vedoucí odboru sociálních věcí vsetínské radnice Anna Blechová.

Největší valašské město Vsetín zajišťuje dodávky potravin osamělým seniorům nad 65 let. První z nich dostali nákup do domu v úterý. Služba je zdarma, senioři platí pouze hodnotu nákupu.

„Jsme si vědomi, že pro mnohé z nich je zajištění nákupu problém. Ne každý má možnost požádat o pomoc rodinného příslušníka,“ potvrzuje místostarostka Vsetína Simona Hlaváčová.

CHLÉB, MÁSLO, PAŠTIKA I KAPESNÍKY

Rovněž od úterý nabízí takzvané krizové potravinové a hygienické balíčky krajské město Zlín. Nabídka cílí na osamělé zlínské seniory v nouzi ve věku nad 70 let.

V balíčku jsou základní potřeby: chléb, máslo, těstoviny, rýže, masové konzervy, paštika, sýr či instantní polévky. Nechybí toaletní papír, papírové kapesníky, mýdlo či šampón.

Město Kroměříž se v pomoci seniorům spojilo s místním Arcibiskupským gymnáziem i pracovníky organizace Adra. Na webu Uherského Hradiště je zase k dispozici seznam dobrovolníků, kteří nabízejí pomoc s nákupem potravin či dovozem léků. Město Valašské Klobouky pomáhá společně s místní Charitou.

„Připravili jsme asistenční službu pro seniory a osoby se ZTP. S rozvozem nákupů bude v případě velkého zájmu vypomáhat i Seniortaxi, jehož provoz pro veřejnost je v tuto dobu přerušený,“ uvádí Eliška Olšáková, starostka města Valašské Klobouky.

ZAPLATÍ AŽ SKONČÍ STAV NOUZE

Akční jsou také v Rožnově pod Radhoštěm, kde nabízí potravinové balíčky a dovoz hygienických potřeb lidem nad 60 let s omezenou mobilitou, kterým nemůže zajistit nákupy nikdo z blízkých.

„Nachystali jsme kontaktní pracoviště, kam se osamělí senioři mohou obracet. Náplň balíčků jsme projednali s odbornicí na stravu, aby obsahoval vyváženou stravu vhodnou pro rychlou přípravu jídla. Vyřešili jsme také jak objednávat a platit,“ upřesnil místostarosta Rožnova Jan Kučera.

Lidé si mohou zvolit mezi balíčkem v hodnotě 80 korun s chlebem, máslem nebo sýrem, ovocem a zeleninou a balíčkem za 150 korun, v němž je konzerva s masem či tuňákem, rýže či těstoviny, tvaroh nebo vejce a opět ovoce a zeleninu. Radnice bude objednávky evidovat, platit se bude senioři až po ukončení nouzového stavu složenkou nebo převodem z účtu. Cílem je v těchto dnech minimalizovat kontakt seniorů s jinými lidmi – třeba i kvůli placení.