Ančincová s Gazdíkem cílí na takzvané whistleblowery (zpravidla stávající či bývalý zaměstnanec nějaké organizace, který upozorní na nezákonné praktiky zaměstnavatele – pozn. red.). Politici se domnívají, že se bojí promluvit.

„Chtěla bych vyzvat případného svědka (whistleblowera), který má informace o původci tohoto neštěstí, aby se nebál kontaktovat policejní orgán, případně nás osobně nebo na e-mail becvuresimeted@gmail.com,“ uvedla náměstkyně hejtmana Hana Ančincová.

Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec (ANO) si se starostou Valašského Meziříčí Robertem Stržínkem (ANO) a zástupci České inspekce životního prostředí prohlížejí výpusť, z níž do řeky Bečvy unikly neznámé látky; pátek 27. listopadu 2020
Ministr Brabec jednal v Meziříčí o Bečvě, starosta chce zrušit nebezpečný kanál

Dotyčnému by podle ní mohl být přidělen statut utajeného svědka, pokud by k tomu byly splněny podmínky.

„Věřím, že tento krok povede k dopadení viníka. Bohužel možný trest pro pachatele považuji za výsměch vzhledem k tomu, jakou spoušť neznámá látka zanechala na několika desítkách kilometrů vodního toku,” řekla Ančincová.

Podle Petra Gazdíka trvá vyšetřování ekologické havárie neúměrně dlouho.

„Kolem kauzy je také celá řada pochybností a nejasných otázek, na které ministr životního prostředí odmítá dát veřejnosti odpovědi. Pak to vzbuzuje oprávněné pocity, že se vše snaží ututlat,“ uvedl poslanec, podle kterého jsou problémy lidí i krajiny na Zlínsku úředníkům v Praze lhostejné.

„Proto musíme my politici z regionu začít konat a pomoci najít Policii ČR viníka, který je za katastrofu na Bečvě zodpovědný. Kdybychom od toho dali ruce pryč, bude se to opakovat i v budoucnu a my si naši krajinu likvidovat nenecháme,“ prohlásil Petr Gazdík.

Shromáždění k připomenutí dvou měsíců od otravy řeky Bečvy kyanidem. Valašské Meziříčí 17. listopadu 2020.
Otrávená Bečva: čtvrt roku bez viníka. Jaký to má smysl? ptají se starostové