Takové prostředí si dobrovolní hasiči z Poličné u Valašského Meziříčí vytvořili pro své dnešní cvičení. „Ověřujeme funkčnost čtyř dýchacích přístrojů, které jsme na konci loňského roku dostali od Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje,“ vysvětluje velitel Josef Dorčák a dodává, že takovou zkoušku musejí provést každého čtvrt roku.

Nejde ale jen o funkčnost dýchacích přístrojů, s nimiž budou hasiči při zásazích v silně zadýmených prostorách zachraňovat životy a majetek. „Na plynové masky a bomby se stlačeným vzduchem je nutné si zvyknout a správně je použít. Každá netěsnost může mít vážné následky,“ uvědomuje si Josef Dorčák.
„Na to, že šlo o trénink, to bylo docela drsné,“ přiznal Michal Hadaš, jenž byl členem první skupiny, která v zakouřených prostorách operovala.

„Pod přilbu mi trochu pronikal kouř, navíc tam nebylo nic vidět. Nedokáži si představit, jak by to vypadalo v cizím neznámém objektu, kde hoří a každou chvíli něco padá.“
Obdobný zážitek si dnes dopřál každý z účastníků cvičení. Do tmy a kouře se nořili, dokud se zásoba vzduchu v bombách neztenčila na minimum.

„Přesvědčili jsme se, že takový zásah není žádná legrace.
Cíl jsme ale splnili. Zraněnou osobu jsme ze zakouřených prostor pokaždé vyprostili,“ pochválil Josef Dorčák zmožené kolegy, kteří v tu chvíli ztratili chuť i na cigaretu.

(eš)