Nyní šestiletého psa přivedl k policii před několika lety jeden z policistů. Gerry osvědčil skvělé předpoklady a složil zkoušky nezbytné pro policejní kynologii a mohl tedy začít mužům zákona pomáhat při práci.

Gerry patří do kategorie psů, označované jako označovaná jako P1. To znamená, že je psem pátracím a je více zaměřen na vyhledávání pachových stop. „Komunikace s Gerrym je skvělá, má úžasný temperament a velkou chuť do práce,“ pochvaloval si podpraporčík Filip Novák, který je od poloviny loňského roku psovodem ovčáka. „Umí zadržet pachatele i vyhledat vystřelené náboje,“ dodal na adresu svého psího „parťáka“ policista.

Plemeno holandského ovčáka vyšlechtili v osmnáctém století v Holandsku. V České republice se poprvé objevilo teprve v roce 1997. Podle policejní mluvčí Ludmily Brousilové je nejčastěji zastoupeným plemenem psa, které využívá Policie České republiky, německý ovčák. „Následuje ho belgický ovčák, ale také rottweiler, knírač velký nebo labradorský retrívr,“ doplnila Brousilová.