Policisté a strážníci trénovali poskytnutí první pomoci za krizových situací a taktický postup proti pachateli v budově. Rolí zraněných figurantek se ujaly studentky druhého ročníku Vyšší odborné školy (VOŠ) zdravotnické Vsetín.

Policisté se zbraněmi, litry umělé krve, šest vážně zraněných figurantek v policejních uniformách. To vše bylo za zdmi opuštěné budovy k vidění. Policisté v reálně vykreslené situaci trénovali, jakým způsobem by zasahovali proti nebezpečnému aktivnímu pachateli a zároveň poskytovali první pomoc svým zraněným kolegům v rizikové situaci.

Kateřina Polášková, rožnovská strážnice, se výcviku zúčastnila jako jediná žena. „Pro mě osobně se jedná o první taktické cvičení a myslím si, že je určitě přínosné," svěřila své dojmy. Podle ní je užitečné, že si policista může téměř reálnou situaci vyzkoušet nanečisto. „Potom, kdyby došlo k opravdovému zásahu, má člověk lepší představu o tom, co jej v této chvíli může čekat. A hlavně se sehraje s kolegy, což je nejdůležitější," uvedla strážnice krátce po cvičení.

V KRIZOVÉ SITUACI ROZHODUJÍ VTEŘINY

„Taktická příprava je jedna z důležitých prvků profesních dovedností policistů i strážníků. Je to příprava na nejrizikovější moment, do kterého se můžou ve své profesi dostat," vysvětlil smysl výcviku šéf rožnovských strážníků Aleš Pilař.

Zdůraznil, že v reálu se málokterý strážník do tak závažné situace, kdy bude stát tváří tvář nebezpečnému útočníkovi, dostane. „Může se to ale stát, a tak musí být připravený vyhodnotit situaci ve zlomku vteřiny. Musí umět komunikovat a adekvátně reagovat," zdůraznil.

Rolí útočníkem napadených policistek se ujala šestice budoucích zdravotnic z VOŠ Vsetín. Studentky si den v přítomnosti strážníků a policistů chválily. „Dělat figurantku mě moc baví, je to obrovská zkušenost a adrenalin," prozradila Jitka Krumpolcová. Přestože strávila půl dne na studené podlaze v kaluži umělé krve a s maketou nože zdánlivě zabodnutou do hrudníku, dalšího výcviku by se zúčastnila bez zaváhání.

Ochotu její i všech ostatních figurantek ocenil i ředitel Aleš Pilař. „Jejich profesní odbornost přispěla k tomu, že cvičení se zraněním byla velmi realisticky simulovaná. Studentkám i vedení školy velmi děkuji," vyjádřil díky Pilař. Kromě toho také poděkoval městu Vsetín za poskytnutí budovy. „Její prostory, které simulují rozmanitá prostředí, se k výcviku velmi hodí," uzavřel šéf rožnovských strážníků.