Lidé si vánočního volna většinou užívali v pohodlí domovů se svými rodinami. „Štědrý den jsme trávili tradičně. Jako každý rok jsme ráno s dětmi nazdobili stromeček a pojedli vánočku. Já jsem pak ještě zajel rychle dokoupit nějaké jídlo a pak jsme poobědvali rybí polévku. Večeříme vždy už kolem půl čtvrté odpoledne. Rozkrojíme jablka a jde se na rozdání dárků. Večer se obvykle díváme na pohádky,“ popsal svůj Štědrý den Zdeněk Svoboda ze Vsetína.

Z domu prý vyráží až na Štěpána. „První svátek vánoční zůstáváme všichni doma. Užíváme si vánoční pohody. A na Štěpána jedeme nakoupit a pak objíždíme příbuzné,“ dodal Svoboda.

Ne všichni však Vánoce mohou slavit s rodinou. Přesto některé tradice dodržují, i když jsou sami.

„Jsem vdovec a Vánoce nějak moc už neslavím. Ale nazdobenou větvičku mám vždycky. Nazdobím pár baněk a dám to do vázy, aby hned neuschnula. Pak si udělám rybu a bramborový salát a dívám se na televizi. Spát chodím většinou brzo. Letos jsem chtěl jít na půlnoční, ale chytly mě záda,“ postěžoval si jednašedesátiletý Ivan Gargulák.

Na záchranné službě měli o Vánocích klid, žádné kosti v krku řešit nemuseli. Mluvčí záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan už dokonce považuje zapíchnutou kost v krku spíš za rozšířený mýtus. „Nevylučuji, že se kost na chvíli v krku vzpříčí, sama se však dokáže po chvíli uvolnit,“ podotkl Olšan.
Lidé si prý v podobných případech většinou pomohou sami. K uvolnění kostičky má stačit zajedení chlebem. „Nemám žádné záznamy, že bychom letos o Vánocích museli řešit něco podobného. Jen samé běžné případy,“ dodal Olšan.

I hasiči hlásili na Valašsku relativní klid, hořící stromečky se nekonaly.

„Letos jsme nemuseli vyjíždět k žádnému požáru, spojenému s vánočním veselím,“ řekl mluvčí hasičů Zlínského kraje Ivo Mitáček.

Jediný protipožární zásah, který museli hasiči o Vánocích řešit, byla hořící stodola v Prostřední Bečvě.

„Stále ještě pokračujeme ve vyšetřování o příčině vzniku požáru. Zatím jsme ještě úmyslné zapálení nevyloučili,“ doplnil Mitáček.

Cizinec ohrožoval družku nožem

Jako bezproblémové letos Vánoce označují také strážníci Městské policie ve Vsetíně.

„Až na pár drobností jsme o vánočních svátcích nemuseli řešit žádné problémy. Měli jsme docela klidné svátky,“ přiblížil ředitel vsetínské Městské policie Nikolaj Martinák.

Rušno měli jen u státní police. „V neděli jsme museli zasahovat na Vsetínsku. Pětadvacetiletý cizinec zde ohrožoval nožem svou družku,” konstatovala mluvčí krajské policie Jana Bartíková.

Domácí násilí řešili policisté na Vsetínsku i na Štěpána.

„Jinak byl ale o Vánocích docela klid,” dodala Bartíková.