Hlídky navštívily asi padesát domů či bytů, ve kterých bydleli lidé po sedmdesátce sami

Starým lidem přišli poradit, jak se úspěšně ubránit nejrůznějším zlodějům, násilníkům, falešným podomním prodejcům a jiným podvodníkům, pro které jsou důchodci často snadným terčem.

Nedávno například přišel o úspory jednaosmdesátiletý muž z Rožnova pod Radhoštěm. Okradly jej dvě ženy, které se mu vloudily do bytu pod záminkou odečtu vody. „Muž je nechtěl dovnitř pustit, ale ženy byly neodbytné a vyloženě se mu do bytu vtlačily,“ připomněla vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková. Po odchodu podvodnic starý pán zjistil, že přišel o peněženku s třiadvaceti tisíci korunami.

Podobných případů znají policisté celou řadu. „V loňském roce jsme zaznamenali pětadvacet okradených seniorů,“ potvrdila preventistka policie ve Vsetíně Ludmila Brousilová.

Doplnila, že jedenkrát se vloni navíc důchodce stal obětí loupeže, sedmkrát byli staří lidé terčem úmyslného ublížení na zdraví a dvakrát je dokonce týrali jejich blízcí.

Krádeže a podvody ovšem převládají. „Proto jsme včera v Liptále seniorům radili, že se musí i přes den doma zamykat, nepouštět do obydlí nikoho cizího, nikomu nedávat či rozměňovat peníze ani nepodepisovat žádné smlouvy bez předchozí porady třeba s příbuznými,“ přiblížila jen některé z varování Brousilová.

Tři dvoučlenné policejní hlídky navštívily asi padesát domů či bytů, ve kterých bydleli lidé ve věku sedmdesáti a více let často sami.
Kromě rad jim policisté předali také informativní letáky. „Téměř od poloviny oslovených starých lidí jsme se dozvěděli, že už mají například s návštěvou podomních prodejců dek či jiného zboží zkušenost,“ neskrývala znepokojení Brousilová. Policisté v okrese Vsetín budou v preventivních akcích či besedách pro seniory pokračovat i nadále.

„Chceme postupně obsáhnout celý region. Už dříve jsme podobné návštěvy vykonali například na Hornolidečsku, v Novém Hrozenkově či Karolince,“ uzavřela Brousilová.