Při bezpečnostní akci uložili strážci zákona na pokutách téměř osmadvacet tisíc korun

Tentokrát se zaměřili na to, zda se řidiči při jízdě poutají bezpečnostními pásy a zda v autech používají takzvané zádržné systémy neboli dětské autosedačky. „Kolegové z dopravní, pořádkové a cizinecké policie zjistili celkem čtyřicet tři dopravních přestupků,“ prozradila vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová. S tím, že patnáct řidičů nepoužilo vůbec bezpečnostní pásy a čtyřikrát policisté v autě marně hledali autosedačku.

„Mimo tyto přestupky dalších devět vozů neodpovídalo po technické stránce a jeden řidič nebyl schopen předložit doklad o pojištění odpovědnosti za škodu,“ doplnila Brousilová. Za všechny zjištěné prohřešky rozdali muži zákona na pokutách bezmála osmadvacet tisíc korun.

Na důležitost používání bezpečnostních pásů přitom policisté i odborníci často upozorňují. „Představy, že nepřipoutaný řidič se udrží volantu a je schopen náraz ztlumit tak, že má šanci na přežití, jsou velmi naivní a nezodpovědné,“ varovala Brousilová. Největší část smrtelných úrazů jsou totiž podle ní mozkolebeční poranění, která většinou vznikají právě při nezapnutých bezpečnostních pásech.

„Co se dětských autosedaček týče, řidiči by měli vědět, že že nezajištěné děti v autě umírají při nehodách sedmkrát než děti zabezpečené v autosedačce,“ upozornila policejní mluvčí. S tím, že náraz při rychlosti 50 km/h bez dětské sedačky odpovídá pádu z výšky deseti metrů. „Lidé by si měli uvědomit, že nehodě často zabránit nemůžou, smrti svého dítěte však ano,“ zdůraznila Brousilová.