Na druhou stranu pět pátrání letos policisté úspěšně ukončili. „V loňském roce bylo takových případů sedmadvacet a ještě o rok dříve dalších dvacet jedna,“ spočítal Zgarba.

Pátrání po pohřešovaných se v některých případech mohou táhnout i celé roky. „V žádném případě se hledání neodvolává předčasně. I když se ztraceného člověka nedaří nalézt, o konci pátrání může rozhodnout jedině soud,“ vysvětlil Zgarba.

Důvodů proč lidé opouštějí své domovy, aniž by o sobě zanechali nějaké zprávy, se případ od případu liší. „Prozaičtější bývají zpravidla u dětí a mladistvých do osmnácti let věku,“ řekl Zgarba.

Typickým důvodem bývá například strach přinést domů špatné vysvědčení nebo útěk z domova. Stává se také, že se mladí lidé zamilují a aniž by cokoliv doma řekli, odejdou za svou láskou. Nebo prostě jen zapomenout oznámit rodičům třeba návštěvu kamaráda či kamarádky.

Poslední podobný případ se stal také loni koncem září. Strážníci hledali osmiletou dívku. „Nevrátila se v domluvenou dobu ze školy domů, její matka proto nás požádala o pomoc,“ sdělil ředitel vsetínské městské policie Nikolaj Martinák.

„Podle popisu, který nám matka dala, jsme dívenku našli v ulici 4. května o půl sedmé večer, když se opožděně vracela domů,“ doplnil Martinák. Důvodem zpoždění byla právě návštěva u kamarádky, kterou dívka zapomněla předem matce oznámit.

„Děti se většinou najdou snáze. Buď dostanou hlad, nebo je dostihne zima, nebo si uvědomí, že útěkem nic nevyřeší a vrátí se,“ poznamenal Zgarba.

Příkladem může být například pátrání po dvou sedmnáctiletých dívkách – Daniele Orságové a Monice Grožajové z Valašského Meziříčí, které policisté hledali na konci předloňského roku. Nezodpovědné dívky se tehdy na společném útěku dopředu domluvily. Na potulku vyrazili z autobusového nádraží ve Valašském Meziříčí na začátku listopadu. Jely do Vsetína. Poté stopovaly auta a jezdily po různých místech regionu. Navštívily například Zlín, Ostravu nebo Opavu.

Nakonec si je odvezl muž jménem Martin na svou chatu. Zde se ovšem dívky rozloučily, Daniela se nechala nakonec odvézt zpět domů. Monika, která ovšem už měla s útěkem z domova zkušenost z minula, pak pokračovala dál. Policisté ji nakonec našli v Novém Jičíně. Její útěk trval téměř celý měsíc.

Složitější situace bývá podle policistů u dospělých lidí. Zjistit pravý důvod, proč zmizeli, totiž nebývá jednoduché. „Může se stát, že si například najdou zaměstnání v zahraničí, rozhodnou se přerušit kontakty s rodinou kvůli neshodám a podobně,“ vyjmenoval Zgarba.

Při pátrání policisté nejdříve osloví všechny příbuzné a poslední osoby, které pohřešovaný kontaktoval. „Další na řadě jsou potom zdravotnická zařízení. Prověřuje se každá nová informace, kterou získáme,“ zdůraznil Zgarba.