Sousední regiony ale oběti mají. Mrtvé hlásí Fryšták, Napajedla a Kostelec na Zlínsku, Osek nad Bečvou na Přerovsku a Bílovec na Novojičínsku.

V souvislosti s vládním plošným zákazem prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích vyrazili do terénu policisté i strážníci. Dohlížejí na dodržování nařízení.

„Kolegům na obvodních odděleních jsme také rozeslali rozhlasovou relaci vztahující se k zákazu prodeje alkoholu, která postupně zazní ve všech obcích v okrese," uvedla vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Zároveň vyzvala veřejnost, aby neváhala upozornit policii, pokud se s podezřelým prodejem nebo alkoholem setká. Podle Javorkové ale není úkolem policistů prodejce pokutovat.

„V tomto směru spolupracujeme s celním úřadem a Českou obchodní inspekcí, jejichž pracovníci budou případné sankce řešit," doplnila Javorková.

Vsetínští strážníci začali s kontrolami stánků ještě ve středu odpoledne. „Okamžitě po vydání zákazu jsme zamířili do stánků, které byly tou dobou ještě otevřeny. Další den jsme obešli zbytek," prozradil ředitel Městské policie Vsetín Nikolaj Martinák.

Ve Vsetíně je jen pět stánků, které prodávají lihoviny nad třicet procent alkoholu. „Při kontrolách jsme zjistili, že prodej už stáhli," dodal Martinák.

Na některé trafiky ve Vsetíně kontrola ještě čeká. „Alkohol jsme u nás dříve prodávali. Po vydání zákazu jsme však všechen z pultů odstranili. Strážníci za námi zatím ještě nebyli," řekla Dana Karlíková z trafiky na Dolním náměstí.

Většinu stánků však už městští policisté prošli. „Přišli ráno, ale protože lihoviny neprodáváme, byla kontrola rychlá. Předali nám informace, razítko a šli dál," svěřila se prodavačka v trafice Pod Stromkem Zdenka Veselá.

Strážníci se zastavili také u stánků s potravinami na trhu. „Zastavili se u nás včera i dneska. Alkohol neprodáváme, tak nám akorát předali papír s informacemi," prozradila brigádnice, která pracuje u stánku ve vlastnictví paní Báry Fojtů.

Alkohol kontroly neobjeví ani u stánků s rychlým občerstvením. „Abychom mohli prodávat lihoviny, potřebujeme povolení. Na úřadech by nás čekalo plno papírování, proto si myslím, že žádný provozovatel stánků si nebude přidávat starosti," řekla Jana Michoňková ze stánku Gyros grill.

V Rožnově pod Radhoštěm se plošný zákaz prodeje a rozlévání tvrdého alkoholu týká dvou míst. „Jsou to stánky pod sídlištěm Koryčanské paseky a u nádraží," uvedl šéf rožnovských strážníků Daniel Vašut s tím, že na zákaz budou ve městě upozorňovat také letáky.

Strážníci budou na hrozící nebezpečí upozorňovat lidi bez domova. „Dodržování zákazu prodeje budeme kontrolovat průběžně," ujistil Vašut.

Podobná je situace i ve Valašském Meziříčí. „Strážníci spolupracují s policií. Vytipovali prodejní místa a ty kontrolují. Na problém zatím nenarazili," uvedla mluvčí meziříčské radnice Renata Votrubová.