Případů okradených starších lidí neubývá. Vychytralí zloději navíc přicházejí se stále dokonalejšími a drzejšími metodami, jak důvěřivé důchodce o peníze připravit.

„Nabízí výhodný prodej dek, nádobí, broušení nožů, výhru v soutěži, odečet vody či plynoměru, vydávají se za pracovníky sociálních služeb, kteří přišli vyřídit náležitosti důchodu, ale také jsou schopni požádat jen o vodu,“ vyjmenovala nejčastější triky místní galerky vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová.

Kriminalisté na Valašsku se podle ní v loňském roce zabývali třemi desítkami případů, ve kterých byli v rolích obětí lidé starší šedesáti let.

Z větší části šlo právě o krádeže, zhruba jednu třetinu ale tvořily násilné útoky.

Prozatím nic nenasvědčuje tomu, že by v letošním roce měla být statistika jiná.

Podvodníci jsou navíc stále vynalézavější a na staré lidi zkoušení nové a nové triky.

„V minulém týdnu se jeden z nich vydával za zástupce Evropské unie a nabízel devětaosmdesátileté ženě v Rožnově dvoutisícovou odměnu za to, že přežila válku,“ kroutila hlavou Brousilová.

Podvodník ženě předal pětitisícovou bankovku a požádal o vrácení zbývající částky. Stařenka mu tedy vrátila tři tisíce.

Poté ji nepoctivec vyzval, ať jde na poštu, a na číslo určené účtu pošle patnáct tisíc. Za to jí prý u vedlejší přepážky vyplatí sto osmdesát tisíc korun. Dokonce staré paní nabídl, že ji na poštu odveze vlastním vozem.

„Žena se tentokrát zachovala správně a s mužem nikam nešla. Podvodník tedy odešel, přičemž si odnesl i vyplacené dva tisíce,“ uvedla jeden z mnoha případů policejní mluvčí Ludmila Brousilová.

O nekalých praktikách zlodějů ví své také úřednice ze sociálního odboru vsetínské radnice.

Na zdejší sociální odbor totiž před časem dorazilo upozornění, že se na Vsetínsku pohybují neznámé podvodnice, které starým lidem nabízejí vyřízení příspěvku na péči. Pracovníci odboru ihned vydali před falešnými zaměstnanci varování. „Skutečné městské sociální pracovnice, které seniory navštěvují v jejich bytech, mají vždy průkaz s fotografií a kulatým razítkem Městského úřadu Vsetín, Odboru sociálních věcí. V ruce navíc vždy mají jejich spis,“ zdůraznila vedoucí sociálního odboru Alena Beková.

Velmi populární je v posledních měsících mezi podvodníky v regionu také taktika, kdy se vydávají za blízké přátele či příbuzné svých zamýšlených obětí. Důchodcům zatelefonují, představí se například jako jejich vnuci a vylíčí jim, že jsou ve velmi svízelné situaci a potřebují finanční pomoc. Vyžádají si i několik desítek tisíc korun a poté oznámí, že se nemohou pro peníze zastavit osobně, ale pošlou místo sebe svého velmi dobrého kamaráda.

Podobných případů už v letošním roce v celém Zlínském kraji napočítali policisté několik desítek. „Jen v únoru přijala policie celkem jednadvacet takových oznámení o podvodnících, kteří chtěli vylákat peníze na starších lidech,“ připomněla krajská policejní mluvčí Jana Bartíková.

Podle policistů si darebáci své oběti často dopředu tipují, například na poště při transakcích u přepážky. Cestou domů pak důchodce sledují a za několik dnů jej navštíví už s úmyslem krást.

Rada je v těchto případech jednoduchá. Nikdy neotevírat dveře, pokud si člověk nemůže být jistý tím, kdo za nimi stojí. Policisté přidávají také několik prostých návodů, jak okradení předejít. Například dříve, než elektrárenský či plynárenský podnik pošle své zaměstnance na kontrolu, oznámí to několik dní předem na vývěsce v domě, či zprávou ve schránce. Staří lidé by si proto měli na termín návštěvy zavolat například příbuzné či sousedy, aby nebyli v bytě sami. To platí i v případě řemeslníků či opravářů.

Pokud už se krádež stala, je třeba si zapamatovat co nejvíce detailů, které mohou policistům následně pomoci při pátrání po zloději. Důležité pro vyšetřování je pohlaví, rasa, věk, přibližná výška a váha, účes, barva vlasů a očí, způsob řeči, fyzické zvláštnosti, chůze, nápadnost v chování či oblečení. U automobilů pak poznávací značka, barva, typ, provedení, viditelná poškození, směr jízdy a počet cestujících. Vše je dobré si ihned zapsat.