Čtenáři se v knize například dočtou, jaké pověsti se vážou k pěti křížům, nebo jak je stará studna u farní budovy. Více o publikaci prozradil osmapadesátiletý velitel dobrovolných hasičů Zděchov Karel Hrbáček.

Co vás přivedlo na nápad napsat knihu o kamenných památkách vaší vesnice?

Ve Zděchově máme pět kamenných křížů. Jedna z pověr říká, že pokud se některému z nich něco stane, přijde na vesnici pohroma. V roce 2007 byl jeden kříž poškozen. Jeho horní část se rozlomila po pádu větve z ořezávaných stromů. Pracovník, který ořez prováděl, zemřel do tří týdnů. V tom samém roce ve vesnici vybuchla chatka a zemřelo šestnáct obyvatel. Začali jsme proto s Patrikem Kocourkem po minulosti těchto památníků pátrat.

V knize jsou kromě křížů také další kamenné památky vaší vesnice.

To je pravda. Napadlo nás, že bychom mohli do textů zahrnout také kostel. Postupně jsme rozpitvali všechny jeho části. Zjistili jsme například, že jeden ze zvonů je starší než samotný kostel. Pak jsme přidali informace o faře, márnici, hřbitovu a pomnících obětem 1. a 2. světové války.

Jak dlouho jste na knize pracovali?

Sběr informací trval osmnáct měsíců. Museli jsme hledat v archivech, kronikách a matrikách. Pak bylo potřeba udělat fotodokumentaci. Výsledné materiály jsme nechali zpracovat knižními architekty a konečnou podobu vidíte před sebou.

Chystáte do budoucna nějakou další publikaci o Zděchově?

Ano. V současné době sháníme materiály ke knize o historii obce. Tu bychom chtěli vydat v roce 2015, kdy Zděchov slaví 480. výročí od osídlení vesnice.