Doposud poslední incident se stal v minulém týdnu na Kroměřížsku, kde dva velcí agresivní psi napadli šestasedmdesátiletého muže. Policisté nakonec kvůli nepříčetnému chování psů přistoupili k zastřelení jednoho z nich. Napadený, po celém těle pokousaný, muž skončil v rukou záchranářů a musel být převezen na ošetření do Kroměřížské nemocnice. Vyšetřování incidentu zatím není uzavřeno.

Většinou jde o přestupek

„Pokousání psem není nic neobvyklého. V drtivé většině případů se jedná maximálně o přestupkové jednání, občas ovšem vzhledem k následkům událost šetříme jako ublížení na zdraví z nedbalosti,“ prozradil policejní mluvčí Petr Jaroš.

A právě mezi závažnější patří nejen napadaní z minulého týdne, ale třeba také více jak dva roky stará kauza, kdy na pětadvacetiletou ženu, jež byla venčit svého huskyho, zaútočili dva agresivní psi.

„Přestože ženě přiběhli na pomoc svědci události a také majitel útočících psů, utrpěla žena během ataku zvířat poranění, která si vyžádala převoz a hospitalizaci ve zlínské krajské nemocnici,“ uvedla tehdy policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Okresní soud následně udělil majiteli psů Miroslavu Š. za ublížení na zdraví z nedbalosti desetiměsíční podmíněný trest.

Pes není kamarád

Těch, které někdy napadl pes, je však zřejmě mnohem více. Případy jen nikdo neohlásil na policii. Potvrzovala by to slova policejní preventistky z Kroměříže Barbory Balášové.

„Policie nemá žádnou kampaň cílenou na psi a zodpovědné chování jak majitelů, tak lidí v okolí. Přesto se divím, jak mnoho dětí se mi na besedách svěřuje, že je pokousal pes,“ nechápe Balášová.

Stejné zkušenosti má i Michal Švajda, který se zabývá téměř 30 let výcvikem psů.

„Často se na nás lidé obrací pozdě. Když už je pes stár nebo někoho pokousal. To už je pak těžké s tím něco dělat,“ svěřil se Švajda.

„Nejlepší je začít už ve čtyřech pěti měsících,“ poznamenal Švajda z Fryštáku.

Díky časné návštěvě u odborníka na výchovu lze mimo jiné odhalit, jakou povahu zvíře bude mít. A podle toho se psem pracovat.

„Když se podíváme na psa, často můžeme zjistit, jestli se jedná o cholerika, flegmatika, agresora a další,“ uvedl Michal Švajda.

„Zároveň seznámíme majitele s tím, co může po psovi v kterém věku vyžadovat. A konec konců by vyžadovat měl,“ pokračoval Švajda.

Nejhorší podle něj je, když si lidé pořizují domů psa coby svého kamaráda. To považuje za častou a velkou chybu milovníků psů.

„Chovají se k psovi pak tak, jak to pes neočekává. A může vzniknout problém. Pak je na povel sedni poslechne pes jen tehdy, když budou sedět u stolu s klobáskou v ruce a pes na ni bude mít chuť,“ usmál se Michal Švajda.

Případ z Kroměřížska
Majitelka dvou psů rasy tibetská doga dobře nezajistila plechová vrata a psi jí v době, kdy už nebyla doma, utekly dogy na ulici. Venku pak jedna z nich skočila na poštovní doručovatelku a následně oba psi zaútočili na šestasedmdesátiletého místního muže, kterého povalili na zem a kousali ho po celém těle. Sousedé se snažili různými způsoby psy od ležícího zraněného muže odlákat a sehnat pomoc. Agresivní psi na muže útočili i po příjezdu policistů. Když začali útočit i na policisty, hlídka využila oprávnění použít služební zbraň a jednoho psa usmrtila a druhého střelou zranila. Na internetu se hned strhla debata o tom, zda byl zásah adekvátní a bylo opravdu nutné psa zastřelit.