Meziříčané na sociálních sítích začali vzápětí diskutovat o tom, jestli strom, který na hřišti poskytoval stín, bylo opravdu nutné porazit. Někteří se domnívají, že by stačilo jen jeho ošetření.

Město ještě před kácením přislíbilo, že místo vrby, kolem které nechalo loni umístit lavičky, bude vysazený nový strom.

„Nejsem vzděláním odborník na téma, ale když se i velmi starý strom dost radikálně ořeže, většinou brzo obraší a udělá stín a klimatizaci, aniž by staré větve svým pádem ohrožovaly. Než vyroste mladý stromek, dlouho to trvá. Dětské hřiště je bez stínu nepoužitelné,“ vyjádřila svůj názor Vlasta Ticháčková.

„Na hřiště už tím pádem nejdu. Nedá se tam dopoledne ani odpoledne vydržet. Každý se chce schovat před přímým sluncem a bohužel, když se pokazí jediný stín, hřiště pro mě skončilo,“ uvedla diskutující Veronika Baďurová.

Jiní krok radnice podporují se slovy, že bezpečnost je na prvním místě.

„Bylo to rozumné rozhodnutí. Než by měl strom někomu ublížit… Jen tam bude chybět stín,“ míní Veronika Kazíková.

Radnice se rozhodla vrbu pokácet na základě doporučení dendroložky Ziny Klečkové.

Redakce Deníku ji kontaktovala s otázkou, zda bylo podle ní kácení jediným řešením.

„Danou vrbu jsem považovala za velmi rizikový strom, který jsem vzhledem k jeho umístění na dětské hřišti doporučovala akutně odstranit,“ přiblížila odbornice na dřeviny.

Vrba byla rozsáhle zasažená hnilobou, nejvíc její kmen, který byl z větší části odumřelý.

Ořezání větví by tak nepomohlo.

„V momentě, kdy by se strom seřezal, by vrhl svoji energii na hojení těchto nových ran. Sílu, kterou dával do boje s hnilobou, by tím pádem musel investovat jinde. Zásah ořezem by tak byl kontraproduktivní a situaci by ještě zhoršil,“ vysvětlila dendroložka Klečková.

Vedení Meziříčí má v plánu na hřišti zasadit novou vrbu a postaví zde také přístřešek.

„Půjde o dřevěný šestihran. Návštěvníci hřiště se jej dočkají během srpna,“ sdělila mluvčí meziříčské radnice Renata Votrubová.