Dřevěný vyřezávaný skvost obsahuje více než 220 figurek a 100 objektů. Jednotlivé stavby v betlému odkazují na reálné památky ve Zlínském a Trenčínském kraji a nabízejí návštěvníkům rovnou tip na další výlet. Patnáct párů šikovných řezbářských rukou vytvořilo z lipového dřeva postavy a stavby, připomínající dobové zvyky, řemesla a události. Pohyblivý betlém byl do provozu uveden v prosinci 2011 a od té doby se jím pokochaly tisícovky návštěvníků.

„Betlém je otevřen celoročně, ale zvýšená návštěvnost začíná adventem. Za první dva prosincové víkendy jsme přivítali přes tisícovku lidí, což nás velmi překvapilo. Celkově je sezóna téměř jako před covidem,“ říká Lucie Manová vedoucí místního infocentra.

A je vidět, že dveře se tady netrhnou. Prosinec je téměř celý zaplněný školními zájezdy. Děti si se zaujetím prohlížení dřevěné figurky a poznávají okolní památky jako jsou Čertovy skály, Archeoskanzen Modrá, Velehrad nebo Vizovický zámek. Součástí prohlídky je pro návštěvníky připravena i filmová projekce. Betlémský příběh je v něm propojen s významnými historickými místy z České i Slovenské strany. Poutník provází diváky uplynulými staletími a přibližuje jim zvyky, stará řemesla a ukazuje původní život lidí v kraji.