VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pohřebeň, pohřebeň, staré baby na hřebeň!

Valašsko - Pohřebeň, staré baby na hřebeň! Tak tímto pokřikem se v posledních dnech masopustu ohlašovala obchůzka dnes již vymizelé masky „pohřebenáře", zvaného též „hřebenář" či „pohřebeň". Představoval ji muž omotaný slámou nebo hrachovinou se slaměným kloboukem na hlavě a v ruce dřevěným ohřeblem (rožněm), na nějž napichoval koblihy a slaninu.

6.2.2013
SDÍLEJ:

Slaměný medvěd. Lužná 1973.Foto: fotoarchiv muzea

Na Valašsku se zprávy o výskytu této tajemné postavy dochovaly z obcí Valašskokloboucka, konkrétně z Lačnova, Nedašovy Lhoty a Nedašova, kde se vyskytoval ještě v polovině minulého století.

Obchůzka nedašovského „pohřebenáře" se koncentrovala do dvou dnů: v masopustní pondělí obcházel vesnicí a lidé za ním házeli a rozbíjeli staré nádobí (které se v době nadcházejícího velkého půstu vyměňovalo za nové). Druhý den už „pohřebeň" chodil pro obdaruňky (koledu), které nejčastěji tvořily koblihy, jako nejtypičtější masopustní pečivo, dále slanina, vejce či obilí.

Význam této záhadné masky je dodnes zahalen tajemstvím. Někteří badatelé ji ztotožňují s maškarou slaměného či hrachovinového medvěda. Medvěd je ve většině fašaňkových či končinových obchůzkách, jak se konci masopustu na Valašsku říkalo nejčastěji, ústřední postavou, proto se v řadě obcí obchůzkám říká také „vodění medvěda". Funkce medvěda byla především blahonosná a plodnostní. Tancem s ním měla plodnost přejít na ženu. Z medvěda též hospodyně otrhávaly hrachovinu a dávaly ji husám či slepicím do hnízda, aby lépe nesly.

Dodnes je maska slaměného medvěda k vidění v obci Lužná. Chcete-li jej spatřit, pak neváhejte, blíží se totiž popeleční středa (letos 13.2.), jíž končí bujaré masopustní období plné zábav, jídla a pití, a nastane dlouhý předvelikonoční půst.

Autor: Milada Fohlerová, etnograf, Muzeum regionu Valašsko, Vsetín

Autor: Redakce

6.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Staršího muže v Novém Hrozenkově usmrtila dodávka

Betlémské světlo dorazilo na Valašsko. Vsetínští skauti ho vlakem přivezli v neděli 17. prosince 2017 ráno do Vsetína.
11

Betlémské světlo dorazilo vlakem na Valašsko

Válka o Jednotu nabírá na síle

Tradiční síť prodejen spotřebního družstva Jednota je v ohrožení. Na Valašsku se rozpoutal boj o budoucího vlastníka.

První album Darrocku je na světě

Své první album s názvem Jiní tě nedostanou pokřtila v sobotu 16. prosince večer v malém sále Domu kultury ve Vsetíně valašská rocková kapela Darrock.

Živý betlém obdivují v Rožnově už téměř čtvrt století

Ti, kteří se točí kolem příprav a zdárného průběhu živého betlému v rožnovském skanzenu říkají, že už je to rutina. Dělají to skoro čtvrt století. Já už vím, že ukočírovat padesátku účinkujících, všechno perfektně technicky připravit, nachystat rekvizity a na nic nezapomenout, dá fušku.  

Elektromobil vyzkoušeli, zatím ho kupovat nebudou

Jako příjemné svezení označil starosta Vsetína Jiří Růžička zkušenosti s elektromobilem, který dostala radnice zapůjčený k týdennímu testování. Za tu dobu najezdil starosta Růžička s autem BMW přes dvě stě kilometrů po Vsetíně a okolí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT