Odborně zvaný sociální pohřeb musí zemřelému bez majetku či příbuzných zaplatit obec, kde měl dotyčný trvalé bydliště. Většinou jde o bezdomovce.

Takový osud potkal i známého dvaačtyřicetiletého vsetínského rekordmana v počtu odvozů na záchytku do Kroměříže. Letos na ní skončil čtyřikrát.

„Zemřel v nemocnici na zápal plic. Rád se bavil popíjením,“ uvedl jeden z příkladů ředitel vsetínských strážníků Nikolaj Martinák.

Pokud někdo nemá peníze, o pohřeb se podle slov vsetínské mluvčí Evy Stejskalové město postará. „Zákon o pohřebnictví nám to přikazuje,“ vysvětlila. Podle zákona totiž obec musí do 96 hodin zajistit pohřbení zemřelého, pokud se nenajde nikdo, kdo by mu pohřeb zajistil.

Vsetín na to ve svém rozpočtu pamatuje padesáti tisíci korunami na pohřeb. „Částku za kremaci pak vymáháme v dědickém řízení,“ vysvětlila vedoucí Odboru sociálních věcí ve Vsetíně Alena Beková.

V případě, že po nebožtíkovi žádný majetek nezůstal, může dále magistrát požádat o proplacení pohřbu ministerstvo pro místní rozvoj. Což je ovšem velmi zdlouhavý proces, který může trvat i několik let.

Ve Valašském Meziříčí v minulosti za jednotlivé případy vyčlenili částku 20 tisíc korun. V tomto roce se však musela postarat už o 5 lidí, kterým neměl kdo pohřeb uhradit.

Příbuzné pak pracovníci úřadu dohledávají zpětně. „Stalo se, že pohřeb byl městu posléze uhrazen, jakmile jsme našli rodinu,“ potvrdil mluvčí radnice Josef Beneš.

Zastupitelé se již dříve shodli na tom, že za nárůst pohřbů na útraty obcí a měst může do značné míry zrušení pětitisícové dávky pohřebného, ke ketrému došlo v minulém roce.