Řešení od počátku října nabízí nový aktuální seznam fungujících zubních pohotovostí na webových stránkách České stomatologické komory (ČSK).

Prozatím poskytovaly informace o zubních pohotovostech jednotlivé obce nebo kraje. Pacienti s akutním problémem tak byli nuceni složitě pátrat po nejrůznějších internetových stránkách.

„Přiznám se, že nevím, kde je na Valašsku zubní pohotovost. Částečně také proto, že se zuby problémy nemám,“ reagovala na otázku, kde by hledala při náhlé bolesti chrupu pomoc, Kateřina Minarčíková ze Vsetína.

Přitom právě Vsetín je jediným městem na Valašsku, kde se mohou lidé ve svátky a o víkendech dovolat lékařské rady. Pohotovost sídlí v budově polikliniky a na nezájem pacientů si stěžovat nemůže.

V roce 2006 ji navštívilo 2248 lidí, o rok později dokonce 2690. Razantní úbytek zaznamenala pohotovost v minulém roce, kdy přišlo „jen“ 1548 pacientů.

„Velkou měrou se o to zasloužilo zavedení regulačních poplatků ve zdravotnictví,“ zdůvodnila nižší zájem Lenka Plačková, mluvčí vsetínské nemocnice, pod kterou tato služba spadá.

Co se počtu pohotovostí týče, ostatní okresy Zlínského kraje na tom proti Vsetínu nejsou lépe. Na každý připadá právě jedna. V praxi to znamená, že pacienty s bolavým zubem, často dělí od úlevy dlouhé cestování.

„Prozatím jsem pohotovost naštěstí nepotřeboval, ale měl bych to dost daleko. Do Vsetína skoro hodinu cesty,“ zauvažoval například Martin Pitrun z Kelče. „Pohotovostí by mělo být víc, alespoň ještě v Meziříčí a třeba v Rožnově,“ dodal.

Tisková tajemnice ČSK Zina Sladkovská připustila, že v některých oblastech je dostupnost stomatologické péče v případech akutní potřeby horší.

„Jsem ale přesvědčena, že neexistuje místo, ze kterého by se pacient, když ho bolí zuby, na pohotovost nedostal,“ řekla Sladkovská.

Zveřejněním seznamu fungujících pohotovostí na adrese www.dent.cz však podle ní ČSK vyšla vstříc požadavkům pacientů. Přehled jednotlivých ordinací je rozdělen podle krajů a okresů. K nalezení jsou zde také telefonické kontakty.

„Chceme tím pomoci lidem, kteří mají problém s vyhledáním fungující zubní pohotovosti,“ uvedl nový prezident ČSK Pavel Chrz.

Dodal, že na webu funguje několik vyhledávačů, žádný podle něj ale není tak aktuální, aby si lidé našli pohotovostní ordinaci otevřenou v určitý den.

Mimo výše uvedené najdou pacienti na webu ČSK také další užitečnou novinku – seznam zubařů, kteří ještě přijímají nové pacienty.