Stávající hejtman Radim Holiš bude lídrem kandidátky hnutí ANO, které před čtyřmi lety krajské volby vyhrálo. O přízeň voličů se budou ucházet také současní náměstci hejtmana Radek Doležel a David Vychytil, kteří jsou na druhém a třetím místě kandidátní listiny.

Druzí skončili před čtyřmi roky lidovci, kteří se pro letošní volby spojují s hnutím Zlín 21.

„Spojujeme své síly, protože věříme, že toto spojení je smysluplné a vhodně se doplňuje,“ komentoval senátor a starosta Vsetína Jiří Čunek, který bude stát v čele této koalice. Druhé místo kandidátky obsadí zlínský podnikatel a předseda hnutí Zlín 21 Čestmír Vančura.

Jasno mají také Piráti. Do voleb je povede stávající statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová.

„Tématem voleb bude jednoznačně zatraktivnění našeho kraje pro všechny generace. Kraj stárne a potýká se s úbytkem obyvatel. Ve spolupráci s univerzitou a soukromým sektorem chceme proto nastartovat strategický rozvoj kraje,“ uvedla.

Za Ančincovou je krajský radní Jiří Jaroš. Na třetí pozici pak krajský zastupitel Jakub Zach, na čtvrté krajský šéf Pirátů Vratislav Krejčíř. Pátý je někdejší poslanec František Elfmark.

O hejtmanské křeslo se uchází také starosta Slavičína Tomáš Chmela. Starostové jdou do letošních voleb společně s TOP 09 a ZVUK 12.

„Jde tedy o kombinaci celostátních uskupení, které spolupracují i ve vládě, a úspěšného regionálního hnutí, které má zkušenosti se samosprávou. Naše spolupráce je logická, už jsme si ji dříve vyzkoušeli a velmi rychle jsme se proto na ní domluvili i pro nadcházející krajské volby,“ sdělil podnikatel a expert v oblasti energetiky Miroslav Zemánek, čtyřka společné kandidátky. Dvojkou kandidátky je poslankyně Eliška Olšáková, která je i radní ve Valašských Kloboukách. Na třetím místě je zlínský městský a krajský zastupitel za STAN Ivo Mitáček.

ODS povede na podzim senátor Tomáš Goláň. Dvojkou na listině občanských demokratů je bývalý krajský radní Josef Slovák, trojkou dřívější starosta Hulína Roman Hoza. Páté místo kandidátky patří poslanci a starostovi Uherského Hradiště Stanislavu Blahovi.

Kandidátní listinu už představila také Sociální demokracie. V jejím čele je stávající náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Olga Sehnalová. Druhou pozici obsadí někdejší zastupitelka Zlínského kraje a Vsetína Taťána Valentová Nersesjan. Trojkou je zdravotní sestra a předsedkyně odborů v Krajské nemocnici T. Bati Martina Hvozdenská. Na čtvrtém místě je pak krajský a kroměřížský zastupitel Richard Kreml. Pětkou je místostarosta Kroměříže Karel Holík.

Zbylé strany a hnutí své lídry zatím oficiálně nepředstavily.

Volby do zastupitelstva Zlínského kraje vyhrálo před čtyřmi lety hnutí ANO (19,08 %). Druhá skončila KDU-ČSL (18,62 %). Třetí se umístili Piráti (13,26 %), čtvrtí Starostové a nezávislí (12,69 %), pátá ODS (10,04 %). Do zastupitelstva se dostala také ČSSD (8,45 %), SPD (6,04 %) a koalice Trikolóra, Soukromníci a nezávislí kandidáti (5,99 %). Vládnoucí koalici po volbách utvořilo ANO s ODS, Piráty a ČSSD

Zastupitelstvo Zlínského kraje čítá 45 členů. Krajské volby se letos uskuteční 20. a 21. září.