„Město Rožnov žádnou elektronickou aukci neorganizuje ani jejím prostřednictvím pro obyvatele nákup elektrické energie nezajišťuje," upozornil důrazně mluvčí města Tomáš Gross. Vybízí všechny, kdo s takovými nabídkami přijdou do styku, aby ihned kontaktovali městskou policii.

Ředitel městských strážníků Aleš Pilař větší výskyt nekalých praktik potvrdil. „V současné době nám přibývají dotazy, zda je pravda, že město Rožnov spolupracuje s firmou, která dražbu energie nabízí. To samozřejmě pravda není," uvedl Pilař.

Doplnil, že městská policie už s vedením města chystá kroky, které v této situaci učiní. „Obyvatele budeme především co nejvíce informovat, že podobná tvrzení nejsou založená na pravdě."

Podomní prodej je ale podle Aleše Pilaře přetrvávajícím problémem, i když je v Rožnově od roku 2013 zakázaný. „K podomním prodejcům jsem přijal určitá opatření. Snažíme se o vyšší informovanost občanů města," sdělil a popsal, jaké postupy v této problematice městská policie volí. „Nechali jsme například vytisknout samolepky, které oznamují zákaz podomního a pochůzkového prodeje. Ty vylepujeme na vchodové dveře domů nebo si je lidé mohou u nás zdarma vyzvednout. Také jsem nechal obnovit dodatkové tabulky s touto informací na dopravních značkách ve vjezdech do města," popsal Pilař.

Pokud strážníci přece jen nějaké oznámení obdrží, mají pokyn řešit jej neprodleně. „Prodejcům můžeme na místě uložit sankci až pět tisíc korun," informoval Pilař, který je přesvědčený, že díky této kampani jsou lidé obezřetnější. „Už jsme vyjížděli prověřit i skutečné plynaře. Vždy ale říkáme, že je lepší prošetřit víc planých poplachů, než kdyby nám unikl jeden skutečný případ." Do budoucna se prevence proti podvodným prodejcům v Rožnově pod Radhoštěm ještě zvýší. „Chtěli bychom připravit školení pro seniory, kteří jsou v této věci nejohroženější skupinou," uzavřel Aleš Pilař.

Rožnov pod Radhoštěm není zdaleka jediným místem, kde k neetickým praktikám podomních prodejců dochází. Loni si na podobné praktiky stěžovali i lidé v Zubří či ve Vsetíně, kde také platí zákaz domovního prodeje. Ve druhém jmenovaném městě zneužíval podvodník jméno pracovnice vsetínského kontaktního místa společnosti ČEZ a do domácností se snažil vloudit pod záminkou kontroly elektroměru. Nebo si s tvrzením, že je zaměstnancem Energetického kontrolního úřadu, nechával předložit smlouvy. Poté prohlásil, že jsou nevýhodné a nabízel uzavření nových. Pravdu zjistili podvedení lidé až po odchodu falešného dealera.