„Zrovna minulý týden k večeru u nás zazvonila nějaká dívka a začala mě zvát na prodej nějaké kosmetiky a parfémů. Poděkovala jsem jí a zavřela dveře. O chvíli později, když jsem odcházela do obchodu, už mé sousedce nabízela kosmetiku, která se pohybovala kolem tisíce korun," vzpomíná pětadvacetiletá Radka Stuchlíková z Valašského Meziříčí.

Podobnou zkušenost má také další Meziříčanka. „Jednou mě dokonce zastavila paní přímo na ulici a začala mi nabízet kosmetiku. U dveří mi zase zvonil mladý pár, který mi nabízel výhodnější smlouvu na odběr elektřiny. Takovým prodejcům prostě nevěřím. Myslím si ale, že starší lidé na nabídku levnější smlouvy slyší," popisuje Tereza Valoušková.

Ve Vsetíně platí zákaz podomního prodeje

Podomní prodejci nejenom lidi obtěžují. Svým jednáním navíc porušují vyhlášku ve městech i některých vesnicích na Valašsku. „Minulý rok jsme měli několik výjezdů k takovýmto případům. I když ta tendence je v našem městě spíše sestupná. Lidé se nebojí zavolat a říct, že je takoví prodejci obtěžovali," popsal ředitel městské policie v Rožnově pod Radhoštěm Marek Grossman.

Ve Vsetíně platí vyhláška o zákazu podomního prodeje už od roku 2012. „Radní tak učinili na žádost samotných Vsetíňanů, které podomní prodej obtěžoval. Hlavním důvodem byla snaha zamezit nekorektním obchodním praktikám," vysvětlila mluvčí města Vsetín Jana Čadová.

Vsetínští strážníci nechali dokonce v loňském roce vytvořit sérii samolepek, které mají případné prodejce a poskytovatele služeb upozornit na zákaz činnosti. „Na samolepce je také uvedeno bezplatné telefonní číslo městské policie, na které se občané v případě, že se budou cítit prodejci obtěžováni, mohou obrátit," potvrdila Jana Čadová. Nejvhodnějším místem pro nalepení samolepky jsou vstupní dveře panelových nebo rodinných domů. „Umístit je lze také na nástěnky ve vchodech," dodala Jana Čadová.

Podomní prodej je následně řešen ve správním řízení

Obdobné samolepky chystají také ve Valašském Meziříčí. Výjezdy k ochraně před obchodníky jsou v tomto městě dost časté. „Hlášení o podomním prodeji jsou velmi frekventovaná. Okamžitě k nim vyjíždíme. Ne vždy se nám však podaří přijet včas," podotkl ředitel městské policie Ivan Kadora.

Strážníci mohou prodejcům a poskytovatelům služeb uložit pokutu. „V současné době už ale od ukládání blokových pokut upouštíme a celou věc řešíme ve správním řízení. Snažíme se celý proces prodejcům co nejvíce znepříjemnit," vysvětlil Ivan Kadora.

Kromě podomních prodejců trápí městské strážníky také pořadatelé nezákonných veřejných sbírek. „Setkáváme se s podvodníky, kteří nemají schválené rozhodnutí o povolení veřejné sbírky ve městě. Každý, kdo pořádá veřejnou sbírku, se musí prokázat platným průkazem, musí mít zapečetěnou pokladničku a sbírka musí být dopředu nahlášená na městském úřadu," dodal ředitel městské policie.