Vsetín, Valašské Meziříčí - Budoucnost domova pro seniory v Podlesí je nejasná. Zlínský kraj, který je jeho zřizovatelem, už nechce do rekonstrukce budovy investovat ani korunu. Místo toho přišel s nápadem, nahradit stávající domov dvěma novými zařízeními ve Vsetíně a Valašském Meziříčí.

Tento plán předložili na pondělním společném jednání s Radou města Vsetín zástupci Zlínského kraje. „Momentálně stojíme před strategickým rozhodnutím o dalším fungování domova v Podlesí,“ prohlásil náměstek hejtmana Zlínského kraje Libor Lukáš.

Stávající objekt, který je domovem pro více než dvě stě dvacet seniorů, je totiž podle jeho slov ve špatném technickém stavu. Navíc stojí v těsné blízkosti pozemků vyhrazených pro novou čtyřproudou silnici I/57 ze Vsetína do Meziříčí. „Proto zvažujeme, jestli má význam do objektu investovat. Vhodnější by byla výstavba dvou nových zařízení s nižší kapacitou ve Vsetíně a Valašském Meziříčí,“ nastínil Lukáš.

Podle Jaromíra Navrátila, ředitele příspěvkové organizace Sociální služby Vsetín, pod jejíž správu Domov pro seniory v Podlesí spadá, je však případné rušení domova a stavba nových hudbou daleké budoucnosti. „Zdaleka není jisté, jestli k tomu dojde. Je to spíše signál, který vyšel z jednání kraje a vsetínské radnice, že existuje snaha rozdělit Podlesí na dva domovy,“ komentoval výsledek jednání Navrátil.

Výstavba nových zařízení by podle všeho navíc byla velmi nákladná. „Neprozradím žádné tajemství, když řeknu, že běžné náklady na zřízení jednoho lůžka jsou jeden a půl milionu korun,“ řekl Navrátil. Není tedy obtížné si spočítat, že při zachování stávající kapacity by zbudování nových domovů přišlo kraj na více než 330 milionů korun.

Představitelům Vsetína se však záměr krajských radních líbil. „Jednání jsme otevření, protože zařízení v Podlesí využívají i naši občané, kteří by se tak mohli vrátit do svého přirozeného prostředí. S ohledem na stárnutí populace navíc potřeba podobných zařízení roste,“ řekla vsetínská starostka Květoslava Othová.

Vsetínská radnice navíc v minulosti připravovala projekt domova pro seniory na Jasence. Kraj by tak měl na co navázat. „Pro zmíněný záměr jsme v minulosti vykoupili potřebné pozemky, všechny jsou v majetku města. Bylo by to reálné,“ doplnil místostarosta Jaromír Kudlík s tím, že se ale radnice nebrání umístění domova i v jiné části města.

Také mluvčí meziříčské radnice Josef Beneš uvedl, že umístnění domova v Podlesí je pro mnohé lidi dodnes nepohodlné. „Pokud by kraj chtěl podobné zařízení zřídit přímo v Meziříčí, budeme maximálně nápomocni při hledání vhodného místa,“ řekl Beneš. O konkrétních lokalitách spekulovat nechtěl. „Záležet bude určitě na kapacitě a řadě dalších ukazatelů,“ dodal Beneš.

Zda se nakonec bude domov v Podlesí skutečně nahrazovat novými zařízeními, by se mělo rozhodnout v nejbližších měsících. „Je to o doladění představ všech tří samospráv,“ uzavřel hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.