Uplynulý čtvrtek to při návštěvě zařízení v Podlesí uvedla radní zlínského kraje pro sociální oblast Taťána Nersesjan.

„Momentálně ve spolupráci s místními samosprávami tipujeme vhodné lokality pro eventuální výstavbu nových zařízení pro spádovou oblast Vsetínska a Valašskomeziříč­ska,“ potvrdila Taťána Nersesjan.

Současně se kraj zabývá také možnostmi rekonstrukce stávajícího zařízení v Podlesí. „Mohu však ujistit klienty i jejich příbuzné, že pokud by se z Podlesí v budoucnu stěhovali, bude to do modernějších prostor a zároveň tak, aby nebyli vzdáleni od svých rodin,“ doplnila radní.

O pracovní místa se podle ní nemusí obávat ani personál domova. „Dojde-li totiž k výstavbě nových zařízení, předpokládáme naopak nárůst počtu pracovních míst,“ řekla radní Nersesjan.

Záměr kraje se líbí představitelům Vsetína. „Zařízení v Podlesí využívají i naši občané, kteří by se tak mohli vrátit do svého přirozeného prostředí,“ řekla vsetínská starostka Květoslava Othová. S tím, že radní Nersesjan už vedení radnice také oslovila. „Prvotní rozhovory už máme za sebou, byli jsme také podívat na objekty, které by byly vhodné k rekonstrukci,“ řekla Othová.

Vsetín už navíc má z dřívějška připravenu studii výstavby samostatného domova na Dolní Jasence. „Ve městě nám totiž stále chybí asi šedesát lůžek pro seniory. Paní radní jsme poskytli dokumentaci, kterou k této stavbě máme. Další jednání budou pokračovat první týden v květnu,“ sdělila starostka.

Také mluvčí meziříčské radnice Josef Beneš už dříve uvedl, že umístnění domova v Podlesí je pro mnohé lidi dodnes nepohodlné. „Pokud by kraj chtěl podobné zařízení zřídit přímo v Meziříčí, budeme maximálně nápomocni při hledání vhodného místa,“ řekl Beneš.

Domov pro seniory v Podlesí má kapacitu dvě stě dvacet sedm míst. Záměr nahradit jej nově vystavěnými zveřejnili zástupci kraje už na jednání ve Vsetíně počátkem dubna. „Objekt je ve špatném technickém stavu. Navíc stojí v těsné blízkosti pozemků vyhrazených pro novou čtyřproudou silnici I/57 ze Vsetína do Meziříčí,“ prohlásil náměstek hejtmana Zlínského kraje Libor Lukáš.

Podle Jaromíra Navrátila, ředitele příspěvkové organizace Sociální služby Vsetín, pod jejíž správu Domov pro seniory v Podlesí spadá, je prozatím případné rušení domova a stavba nových hudbou budoucnosti. Výstavba nových zařízení by podle všeho navíc byla velmi nákladná. „Běžné náklady na zřízení jednoho lůžka jsou jeden a půl milionu korun,“ řekl Navrátil. Při zachování stávající kapacity by tedy zbudování nových domovů přišlo kraj zřejmě na více než 330 milionů korun.