O nazdobení a vztyčení několikametrového máje se za doprovodu cimbálové muziky postarali „ogaři a cérky“ ze vsetínského folklórního souboru Vsacan. Tím také zahájili svůj doprovodný program plný valašských písniček a tanců.

Stavění májů se v poslední době stalo společenskou slavností a zdaleka už není výsadou jen menších obcí. Ne vždy se také podaří májku uchránit až do konce měsíce. „Mnohokrát se nám stalo, že nám ji někdo ukradl, ale i to patří k tradicím,“ připomněla Květa Nepožitková z oddělení školství a kultury vsetínské radnice.

V posledních letech se ale májka ze vsetínského Dolního náměstí neztratila. „Po několika opakovaných krádežích jsme ji začali lépe zabezpečovat, takže ukrást ji je teď mnohem složitější,“ potvrdila Nepožitková.

Májku jako symbol lásky a náklonnosti stavěli také chlapci svým děvčatům před domy a museli ji dobře hlídat, protože se často ztrácely. „Pro chlapce to byla velká potupa a musel ji vykupovat třeba slivovicí. Nejednou tak kvůli májce padlo pár facek a následně i pár štamprliček slivovičky na udobření,“ vyprávěl folklorista Jaromír Matušů.

V posledních letech se ale májka ze vsetínského Dolního náměstí neztratila. „Po několika opakovaných krádežích jsme ji začali lépe zabezpečovat, takže ukrást ji je teď mnohem složitější,“ říká Květa Nepožitková.

Pokud vsetínská májka zůstane na svém místě až do konce května, o její setnutí se postará další místní folklorní soubor Jasénka.