Vytvořily čtyřčlenný tým a pod vedením zkušené cukrářky Boženy Haničákové se pustily do příprav. Jenom samotná výroba dílů trvala čtrnáct dnů: ženy pekly většinou po večerech a v každé volné chvíli.

„Něco takového dělám poprvé, snad se bude výsledek líbit,“ pousmála se při sobotním skládání betléma Haničáková. Všech sto šedesát komponentů, které připomínaly velkou stavebnici, přinesly ženy v několika krabicích. Postavení základu a rozmístění postav pak zabralo už jen slabou hodinku.

„Ono se to na první pohled možná nezdá, ale bylo s tím opravdu dost práce. Je to ale radost, na které si lidé navíc pochutnají,“ zhodnotila výsledek Andrea Černotová, která spolu s Marií a Marcelou Kocurkovými pomáhala péct. Obdivem se netajil ani sám autor nápadu.

„Máte to opravdu hezké,“ pochválil Lukasiewicz, jenž v závěru pomáhal s instalací osvětlení. Na otázku, zda se nebojí, že děti betlém předčasně rozeberou, odpověděl, že určitě ne.

„Při mši vyhlásím: přes Vánoce se jen díváme, po svátcích jíme. Osobně dohlédnu, aby nám nikdo betlém nezkonzumoval dříve. Nebo k němu postavíme strážce,“ zasmál se farář.

Připomněl, že návštěvníci kostela budou moci ještě shlédnout prodejní výstavku domácích výrobků.

„Akci pořádáme už čtvrtým rokem. Přispívají nám lidé různých profesí, takže tady máme opravdu pestrý výběr: například pletené rukavice, šály, batikované tričko, pečivo nebo různé hračky,“ popsal Miroslav Lukasiewicz.

Podotknul nicméně, že většinu výrobků už si lidé rozebrali a dosavadní výtěžek dosáhl hodnoty jedenácti tisíc korun.

„Část peněz půjde do projektu adopce na dálku, pro dítě do Afriky a část věnujeme na činnost zdejší Charity,“ upřesnil farář.