Pódium na náměstí nabídne program už od dnešního dopoledne dvěma pořady pro děti. Otevření festivalu si pak na starost vezme skupina Vrkoč na Svárově. Po ní vystoupí například Gympleři, folklorní soubory Jasénka, Vsacan a Sappada či populární kapela Monkey Business. Většina akcí bude přístupná zdarma, u některých si návštěvníci budou muset zaplatit. Organizace Valašského záření totiž vyjde zhruba na milion korun.

Valašské záření ve znamení změn i létání

S odbitím třetí hodiny odpoledne začne třináctý ročník Valašského záření. Program i jeho zvláštnosti představila produkční vsetínského Domu kultury Eva Hennelová (na snímku).

Jak vzniká program záření?

Vždy si stanovíme nějaké motto nebo podtitul. Letos náš pan ředitel vymyslel, že by se to mohlo jmenovat Poletíme. Všechno jsme tedy situovali do letectví nebo bláznivých nápadů. Jako na letišti jsme pojmenovali i jednotlivé bloky. Proto se jmenují Let č. 2 – Letem světem folklorem nebo Let č. 3 – Turbulence, kdy vystoupí Monkey Business.

Příprava programu musí zabrat asi dost času. Jak dlouho dopředu jej tvoříte?

close zoom_in Hlavní kapely jako letos Monkey Business či No Name jsou domluvené rok dopředu. Skupiny jsou totiž hodně vytížené a my se musíme trefit do termínu. Na programu intenzivně pracujeme od března.

Takže už teď sháníte účinkující na následující ročník?

Přesně tak. Příští rok máme v jednání vystoupení Mira Žbirky a skupiny Buty. Zatím ale nevím jistě, jestli to vyjde.

Čím je letošní ročník zvláštní?

Největší změna bude místo konání. První scéna bude na Svárově jako každý rok. Pro umístění druhé scény nám vyšlo jako nejlepší řešení Dolní náměstí. Letos navíc záření doplnění největší prodejní jarmark s lidovými výrobky i občerstvením. Docela aktivně jsme letos zapojili i Kino Vatra. Snažili jsme se zařadit filmy, které se nějak pojí k létání nebo nějakým bláznivým věcem. Budeme promítat Avatar, Dívku na koštěti, Strašidelný zámek. Letní kino promítne Adéla ještě nevečeřela a bláznivou komedii Trhák.

Myslíte, že třináctka v názvu letošního ročníku přinese záření štěstí?

Takhle jsme to nebrali. V tom návalu práce a organizaci to ani nikoho nenapadlo. Myslím ale, že by nám to mohlo přinést štěstí.

Co byste letošnímu záření popřála?

Hlavně bych přála, aby si každý, kdo přijde, vybral svůj šálek kávy. Aby lidé byli spokojení se stánkovým prodejem i programem. Aby se dětem líbilo to, co jsme pro ně připravili. Zajímavá bude například výstava strašidel v kině. Hlavní mé přání ale je, aby vyšlo počasí. To je totiž polovina úspěchu.