I když bylo z čeho vybírat kandidáty na vítěze, protože podle slov soutěžících byl letošní rok na ovoce výborný, Eva Burdejová šáhla hluboko do zásob a do koštu přihlásila archív.

„Našla jsem poslední půllitr trnečky z roku 2012. Myslím, že je to kvalitní vzorek,“ řekla Huslenčanka.

Zpracovává do kvasu i jablka a další ovoce. U trnek je podle ní důležitá vyzrálost.

„Nejlepší je, když zůstane co nejdýl na stromě, až do prvních mrazů. Čím je měkčí, tím kvalitnější a potřebujete míň cukru, protože je sladká sama o sobě,“ vysvětlila.

Loňskou sezonu si pochvaloval také Jan Juřica z Halenkova. „Byla dobrá, i na cukernatost. Sem tam i zapršelo, nebylo takové sucho,“ hodnotil.

Co se příprav kvasu týče, čistotu považuje za samozřejmost.

„Listy stopky a podobné věci do bečky nepatří. Je taky důležité kvas hlídat. Já ho průběžně měřím a často kontroluju. Na začátek dám kilo cukru na rozkvašení. Víc ne,“ prozradil pěstitel.

Do soutěže o nejlepší pálenku se přihlásil poprvé a věřil v dobré umístění.

„Mířím vysoko. Ale ochutnal jsem dvanáct vzorků a krom jednoho není žádná špatná,“ upozornil na tuhý konkurenční boj.

Na nejvyšších příčkách nakonec neskončil, zato byl jediným soutěžícím, který si poznal svoji pálenku.

Téměř třicítku vzorků hodnotili samotní soutěžící, ale také rozhodčí z řad přítomných, kteří na košt s podtitulem „Sousedské setkání“ dorazili. Soutěž Pod Černým je teprve v plenkách.

„Nikdy jsme u nás košt nedělali. S nápadem přišel jeden štamgast, tak jsme to zkusili,“ prozradila za pořadatele Petra Zádilská.

Ještě dva dny před zahájením soutěže byly přihlášené dva vzorky.

„Nakonec se jich sešlo sedmadvacet. Z Huslenek, Nového Hrozenkova i Vsetína. A nejen trnky, ale i třeba hrušky nebo mirabelky,“ doplnila.

Zahajovací ročník Josefského koštu zůstaly první tři místa doma – nejlepší pálenky pocházely z Huslenek. Soutěžící doufají v další dobrou sezonu.

Na jejím konci mohou opět přihlásit své vzorky do hospody Pod Černým. Pořadatelé slibují druhý ročník v termínu, který nebude daleko od oslavy svátku Josefa.