Není to však tím, že by děti pily méně. „Pouze jsme neprovedli tolik kontrolních akcí v hospodských zařízeních. Letos se chystáme tímto směrem zaměřovat více. Máme nově i testery na drogy," řekl Martinák.

V ostatních valašských městech jsou počty opilých dětí, které uvázly v policejních sítích, stejné jako dříve. Například valašskomeziříčští strážníci zaznamenali v minulých letech více než sedmdesát takových případů. „Zatím ještě nemáme zpracovaná konkrétní čísla, ale minulý rok bude v tomto ohledu nejspíš stejný," řekl ředitel valašskomeziříčských strážníků Ivan Kadora. Také v Rožnově pod Radhoštěm změna nenastala.

„Za loňský rok jsme měli třicet případů. To je o trošku víc než v předchozím roce," uvedl ředitel rožnovské Městské policie Daniel Vašut.

Strážníci se kromě restaurací a hospod zaměřují také na místa, kde se obvykle mládež schází. „Mladší čtrnácti let bývají okamžitě předáni do rukou rodičů. Každý případ oznamujeme na sociální odbor," vysvětlil Vašut.

Následuje vyšetřování, kdo alkohol mladistvým podal. Pokud se jedná o provozovatele občerstvovacího zařízení, hrozí mu pokuta až půl milionu korun. „V tomto je však podle mého zákon nedokonalý. Děti řeknou, ženevědí, kdo jim nalil, a pachatele už neodhalíme," posteskl si Vašut.

Od Nového roku ale mají strážníci kontroly mladistvých o něco usnadněny. Začal totiž platit zákon, díky kterému získají oprávnění vyzvat nezletilé k provedení orientačního testu na alkohol či drogy, aniž by mohli být právně napadeni. Za stejným účelem budou mládež moci poslat také na lékařské vyšetření.