Důvodem je velký zájem o umístění dětí do školek, které jej nejsou schopné plně uspokojovat. Školky totiž nemají potřebnou kapacitu.

Ve Valašském Meziříčí přijali v letošním roce do mateřských škol 207 dětí. Naopak 69 zůstane ještě rok doma s rodiči. „Tato čísla jsou zatím předběžná. Stále se ještě jedná o odkladech školní docházky a je možné, že se další místa ve školkách uvolní,“ upřesnila vedoucí odboru školství, kultury a sportu na Městském úřadě ve Valašském Meziříčí Hana Skácalová.

Problém s místy měly školky také v minulém roce. „Loni jsme kvůli velkému zájmu museli navýšit kapacitu o 70 míst. Díky tomu jsme pak přijali hodně dětí mladších tří let. Proto bylo letos u zápisu nových dětí méně,“ objasnila Skácalová.

Přitom ne všichni rodiče mají stejné šance svou ratolest do předškolního zařízení umístit. S menší pravděpodobností by měl počítat rodič, který je na mateřské dovolené ještě s druhým dítětem. „Méně se umísťují také děti mladší tří let a ty, které dojíždějí z jiných obcí,“ doplnila Skácalová.

Kvůli nedostatku míst museli odmítnout děti například v Mateřské škole Kraiczově ve Valašském Meziříčí. Podle tamní ředitelky Blanky Kadlecové se však podařilo umístit děti všech zaměstnaných matek. „Některé byly navíc zapsány na více školkách. Pokud se tedy neumístily u nás, je možné, že je přijali jinde,“ doplnila ředitelka.

Podobě jsou na tom také ve školkách ve Vsetíně. Zástupkyně ředitele Mateřské školy Vsetín Luh Zlata Janišová uvedla, že se kvůli velkému zájmu v současnosti snaží své kapacity navýšit. „Letos jsme tak museli odmítnout patnáct dětí,“ dodala Janišová.

Velký zájem zaznamenali i ve vsetínské Mateřské škole Sychrov. „Odmítli jsme hlavně děti, které nedosáhly věku tří let,“ sdělila její ředitelka Eva Nováková.
Podle tiskové mluvčí vsetínské radnice Evy Stejskalové vedení města opětovně předložilo žádost o dotaci na rekonstrukci Mateřské školy Kobzáňova. „Mělo by tak dojít k navýšení kapacity o 50 míst,“ doplnila Stejskalová.

Pokud město dotaci získá, nová místa by mohla být v roce 2011 nebo 2012.

Mluvčí však upozornila na to, že v letošním roce se podařilo valnou část předškoláků do školek umístit. „Vzhledem k tomu nebude letos město otevírat další třídu,“ prozradila Stejskalová.

S nedostatkem míst se potýkají také v menších obcích. Některé děti musí proto třetím rokem odmítat například ve školce ve Valašské Bystřici.