Pro pohodu, klid a odpočinek lidé stále častěji vyhledávají české kempy.

Iva Kopuletá ze Vsetína obráží kempy u nás i v zahraničí. Na Valašsku jezdí nejraději do kempu Ranč Bystřička.

„Je to tu stylové, sejdou se tu vždycky dobří lidi. Takový rodinný kemp,“ zhodnotila cestovatelka, která navštívila desítky kempů po celé Evropě.

Po Česku jezdí s partnerem hlavně do jižních Čech, ale spíše směřují na Slovensko.

„Rozdíl v kempech nevidím. Každý má něco do sebe. Krásný jsme překvapivě poznali v Albánii. Na Pieninách je taky nádherný, tak postaru udělaný. Ale hlavně je to o lidech, jak si to udělají,“ říká zkušená kempařka.

Čeká se nápor

Do kempu na Bystřičce přijížděli letos první hosté už na jaře na srazy amerických aut a pak tříkolek. Teď čekají nápory.

„Začaly prázdniny a léto. Jde poznat, že se to rozjíždí. Přes víkend jsme měli hned několik nových návštěvníků,“ popisuje správce kempu na Bystřičce Roman Stupka mladší.

Pro kempaře si letos nachystali několik novinek.

„Máme nové dětské hřiště, v hospodě jsme rozšířili nabídku o letní drinky a pokrmy, zrekonstruovali jsme kuchyňky pro hosty a navýšili kapacity,“ pokračuje.

Kempování je podle něj dostupnější než dovolené v zahraničí a děti se při stanování i něco přiučí.

„Myslím si, že se camping rozšiřuje. Už i Chorvatsko začíná být drahé a pro mnohé ne úplně dobře dostupné. Tak se rodiny zase začínají vracet ke kořenům a učí své děti stanovat a opékat klobásky nad ohněm,“ dodává Roman Stupka.

V kempu Pod Lipami v Dolní Bečvě už se na příval návštěvníků také chystají.

„Do našeho malého kempu ještě zatím tolik hostů nedorazilo. Na příští týden, kdy je Cyrilometodějská pouť, se však chystá velká vlna kempařů, takže si myslím, že budeme mít plno,“ tvrdí správce Vojtěch Borák.

Nový kemp Pod Pustevnami láká své hosty do lesnatého prostředí, kde si lidé mohou odpočinout a nabrat síly.

„Náš kemp jsme čerstvě otevřeli teprve nedávno a musím říct, že kempařů máme hodně,“ říká Martina Gáliková.

Do kempu za klidem a pohodou

Lidé podle ní kempy vyhledávají pro klid a pohodu, ve které mohou na chvíli zapomenout na hektická města.

„Nemusí nic chystat a ani toho moc brát a jen si užívají přírody a lesa, opékají špekáčky a relaxují s přáteli a rodinou,“ popisuje Gáliková.

Kempování se vrací do módy. V loňském roce podle Českého statistického úřadu kempy v Česku navštívilo až 1,3 milionů návštěvníků. To je o půl milionu více, než v roce 2014.

Ve Zlínském kraji se za posledních pět let počet návštěvníků více než zdvojnásobil. Zatímco v roce 2014 se v kempech ubytovalo téměř dvacet tisíc milovníků stanování a karavanů, v loňském roce už to bylo více než jednačtyřicet tisíc.

Návštěvnost kempů ve Zlínském kraji

Počet přihlášených osob:

  • 2014: 19 903
  • 2015: 29 756
  • 2016: 27 100
  • 2017: 32 594
  • 2018: 41 071

zdroj: ČSÚ

Heda Greplová