Ve Valašském Meziříčí byly ještě v roce 2015 bezmála tři stovky herních automatů.

Do letoška se jejich počet snížil na sto pětačtyřicet. Na městské kase se tento stav podle místostarosty Josefa Vrátníka zatím neprojevil.

„V minulých letech se roční příjem z hazardu pohyboval okolo dvaceti milionů korun. V současné době jsou v běhu jisté regulace, ale i když se něco změní, my to poznáme až s odstupem. Zatím jsme žádný velký propad nepocítili,“ vysvětlil.

Jak bude radnice reagovat na případnou ztrátu sumy z rozpočtu, zatím neví.

„Výpadek dvaceti milionů by byl hmatatelný, ale nic zatím nenasvědčuje tomu, že by to mělo být nějak radikální. A pokud k tomu dojde, tak se zkrátka přísun peněz sníží. My asi nebudeme mít jinou možnost, jak to kompenzovat,“ dodal místostarosta.

Odliv peněz z městského rozpočtu zatím nepocítili ani v Rožnově pod Radhoštěm.

„Vím, že do loňska se příjmy z hazardu zvyšovaly,“ uvedl starosta Radim Holiš.

„To, jak stát nově hazard reguluje a jak firmy, které jej provozují, na novelu zákona reagují, má svůj vývoj. Ten se v tomto roce teprve ukáže,“ doplnil.

Herní automaty ubyly ve Vsetíně už v loňském roce. S poklesem příjmu peněz radní počítali.

„Rozpočet jsme vytvořili na základě nového stavu automatů. Počítali jsme s menšími příjmy z hazardu,“ řekl starosta Vsetína Jiří Růžička.

Příjmy z hazardu klesly ve Vsetíně oproti loňsku na třetinu.

„V roce 2016 to bylo přes dvaadvacet milionů, vloni osmnáct a půl a letos počítáme s částkou šest milionů,“ upřesnil místostarosta Vsetína Tomáš Pifka.

Kvůli regulaci některé herny úplně zavřely.

Z restaurací zmizely automaty, ale provoz pokračuje.

„My jsme nebyli jen herna. Máme pořád pivnici a jedeme dál. Ale tu díru musíte nějak zalepit. Sáhli jsme k úsporným opatřením,“ vysvětlil provozní Pavel Halko ze sídlištní restaurace na Ohradě.

Jaký má uzavření heren dopad na dluhovou problematiku lidí, se ale ještě ukáže.

„Teprve je to krátká doba. Věřím, že se to v počtu dlužníků odrazí,“ uzavřela Soňa Zelíková ze vsetínské občanské poradny.