Ve Vsetíně k tomu přispěl fakt, že v okolí městského hřbitova příliš prostoru k zaparkování není. „Lidé proto parkovali, kde se dalo. Takže se to bez dopravních problémů neobešlo,“ potvrdil ředitel městské policie Nikolaj Martinák. I tak se ale strážníkům podařilo situaci zvládnout a nebylo nutné rozdávat pokuty. „Vše jsme řešili domluvou,“ prozradil Martinák.

S potížemi v dopravě se potýkali také ve Valašském Meziříčí. „Všichni lidé chtěli být najednou na hřbitově. Přeplněná byla nejen parkoviště, problematický byl samotný průjezd městem,“ bilancoval víkend ředitel tamní městské policie Jan Camfrla.

Strážníci proto pomáhali s usměrňováním dopravy zejména na parkovištích, aby se plynulost provozu podařilo udržet. „Odměnou nám byly kladné ohlasy ze strany lidí. Ocenili, že muži v uniformách byli vidět,“ řekl Camfrla.

Meziříčtí strážníci hlídali spolu se státními policisty nepřetržitě také přímo na hřbitově. „Za celý víkend jsme zde ale nezaznamenali jedinou krádež. Nekradlo se ani na parkovištích,“ pochvaloval si šéf strážníků.

Zdá se, že také v Rožnově pod Radhoštěm si lapkové na dušičky vybrali volno. „Celý víkend až do této chvíle byl naprostý klid. Uvidíme, zda se to nepokazí dnes, kdy budou ještě lidé na hřbitovy přijíždět,“ hodnotil v pondělí dopoledne ředitel městské policie Daniel Vašut.

Uvedl, že strážníci věnovali zvýšenou pozornost oběma rožnovským hřbitovům. Zaměřili se také na odstavená auta ve snaze zabránit jejich vykradení. Zasahovat ovšem nemuseli.

„Naposledy jsme měli na problém na starém hřbitově před dvěma lety. Šlo o vandalismus, který ale nesouvisel s obdobím Památky zesnulých,“ zalovil v paměti Daniel Vašut.