Slavnostní otevření schránky, která slouží pro anonymní odložení zpravidla novorozených dětí, je naplánované na symbolické datum a čas: na 12. 12. ve 12 hodin.

Babybox plánují do pavilonu chirurgie

Momentálně v České republice funguje 74 babyboxů, do konce roku jsou v plánu další tři včetně toho vsetínského.

„Ve Vsetínské nemocnici jsme babybox zvažovali již dříve, ale stále jsme se nemohli shodnout na vhodném místě. Nyní k dohodě došlo, řešíme technické záležitosti a v prosinci budeme schopni babybox zprovoznit,“ potvrdila ředitelka Vsetínské nemocnice Věra Prousková.

Chovatel Jaromír Machala z Horní Jasenky ukazuje na místo, kde se objevil ze soboty na neděli medvěd. Roztrhal mu pět ovcí.
U Vsetína se objevil medvěd. Roztrhal ovce a zničil včelíny na Horní Jasence

Speciální schránka bude v přízemí chirurgického pavilonu. Podle zakladatele babyboxů v České republice Ludvíka Hesse se s jeho instalací počítá v druhé polovině listopadu, zhruba tři týdny před slavnostním otevřením. Ludvík Hess připomněl, že dlouhých pět let se nedařilo na umístění schránky domluvit.

Přitom právě před pěti lety už byla dohoda na spadnutí, minulé vedení nemocnice však nakonec couvlo. „Dle posouzení zdravotníků, s ohledem na bezpečí dítěte, s přihlédnutím k rychlé dosažitelnosti zdravotnického personálu a transportu na cílové pracoviště nenabízí uspořádání budov nemocnice vhodné řešení,“ vysvětloval na podzim 2013 odmítavý postoj tehdejší ředitel Vsetínské nemocnice Martin Metelka.

Soutěž sýrů ve Velkých Karlovicích vyhrál kravský ořechový z Valašského Meziříčí
Soutěž sýrů ve Velkých Karlovicích vyhrál kravský ořechový z Valašského Meziříčí

Meziříčský babybox už zachránil život

Pozornost zástupců spolku zakládajícího babyboxy se poté přesunula do Valašského Meziříčí. Tamní nemocnice patřící pod společnost Agel byla vstřícná a v lednu 2014 už zde slavnostně otevírali první babybox na Valašsku.

V pondělí 13. června 2016 pak poprvé a zatím naposledy posloužil svému účelu kdosi v něm odložil novorozenou holčičku. Měřila 41 centimetrů a vážila 1740 gramů. Ludvík Hess ji pojmenoval Mišutka, na jednotce intenzivní péče novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati, kam dívenku převezli, dostala nové jméno Antonie.

Motorkář po nehodě v Velkých Karlovic skončil v nemocnici
Po srážce se dvěma auty skončil motorkář v nemocnici

Pomohl starosta i známý fotograf

Úspěchem ve Valašském Meziříčí ale neutichla další dlouhá jednání ve Vsetíně. „Až jsem nakonec byl osobně jednat se starostou Vsetína Jiřím Růžičkou a on záměr prosadil. Můžu říct, že nebýt jej, nebyl by ani babybox,“ netajil Ludvík Hess. Podíl na úspěchu podle něj náleží také vsetínskému rodákovi a známému fotografovi Jindřichu Štreitovi. „Pomáhal mi mnoha přímluvami, snažil se, mluvil s kde kým,“ cení si Hess. Rovněž vsetínského starostu Růžičku úspěch složitých jednání těší. „Je to skvělá zpráva, pro celé město a jeho okolí,“ řekl Jiří Růžička.

Vsetín se nyní připojí ke Zlínu, Kroměříži, Uherskému Hradišti a zmíněnému Valašskému Meziříčí, kde babyboxy již mají. Kromě novorozence v Meziříčí se v nich miminka objevila zatím čtyřikrát. Dvakrát holčičky ve zlínské nemocnici 8. prosince 2010 Věra a 8. března 2014 Gabriela, a dvakrát holčičky v Kroměřížské nemocnici 14. října 2013 Pavla a 8. června 2015 Monika.