Valašské nemocnice jsou ale na rozdíl od zdravotnických zařízení v jiných regionech ve vymáhání dluhů úspěšné.

Například ve valašskomeziříčské nemocnici se loni léčilo téměř sto dvacet pět cizinců. Náklady na jejich péči se vyšplhaly ke čtyřem stům dvaceti tisícům korunám. Dluh, který po nich zůstal, přesáhl jedenáct tisíc korun. Největší část z ošetřených zahraničních pacientů tvořili Slováci a Poláci. „Pokud někdo nezaplatí, nepřistupujeme k němu hned jako k dlužníkovi. Někdy lidé zapomenou nedopatřením. Proto nejprve posíláme upomínky,“ řekla mluvčí zdravotnického zařízení Hana Szotkowská.

Až pokud pacienti nereagují, začne nemocnice peníze vymáhat soudní cestou. „Drtivá většina neplatičů ale pohledávky uhradí ještě předtím, než se spojíme s právníky,“ upozornila Szotkowská.

Celkový dluh po cizincích se ve Valašském Meziříčí vyšplhal ke konci uplynulého roku na zhruba čtyřicet sedm tisíc korun, přičemž nejčastějšími neplatiči jsou Francouzi a Dánové.

Není-li ošetření akutní, mohou nemocnice požadovat úhradu za léčbu nepojištěných cizinců předem. V praxi je to ale tak, že se nejprve provede ošetření či hospitalizace a teprve poté se řeší placení.

„Jsme povinni poskytnout pacientovi neodkladnou péči, a to, že není pojištěn, není důvod k odmítnutí,“ vysvětlila Szotkowská s tím, že někdy se také stane, že cizinec je sice komerčně pojištěn, ale zjistí-li se přítomnost alkoholu, pojišťovna léčbu stejně neproplatí.

Ve vsetínské nemocnici se loni léčilo téměř osmdesát zahraničních pacientů. „Náklady na jejich péči se vyšplhaly ke čtyřem stům tisícíům,“ poznamenala mluvčí zařízení Lenka Plačková.

Největší část z ošetřených cizinců tvořili Slováci, Němci a Poláci.

Ze zemí mimo Evropskou unii tam byli ošetřeni zase Ukrajinci, Vietnamci, ale také několik Američanů.

Dluh, který po zahraničních pacientech ve vsetínské nemocnici loni zůstal, činí zhruba dvacet tisíc korun. Celkově pak zahraniční neplatiči zdravotnickému zařízení dluží několik desítek tisíc tisíc korun.

„Pohledávky se nám daří vymáhat, i když v některých případech je vyjednávání obtížné,“ přiblížila Plačková s tím, že platbu předem od pacientů ve Vsetíně nevyžadují, protože se v naprosté většině případů jedná o nutné akutní ošetření, lékařský zákrok či hospitalizaci.