Obyvatelé města už viděli řadu návrhů, jak by náměstí ve Valašském Meziříčí po rekonstrukci mohlo vypadat. Centrum města se ale zatím nezměnilo. Meziříčany v centru města stále vítá opotřebovaná dlažba a trocha zeleně. „Ať už bude mít náměstí jakoukoli podobu, doufám, že jeho členitost umožní konání kulturních akcí. S tím souvisí i zákaz parkování. Provoz na náměstí přináší velké komplikace," upozornila například Gabriela Zelinková z Valašského Meziříčí. Sama se podílí na pořádání městských marketingových akcí. „Byla bych také ráda, kdyby přibyly stromy, aby člověk našel na náměstí stín," dodala.

I podle dotazníkové studie, kterou v minulosti ve městě uspořádali, by většina lidí úpravy přivítala. „Určitě bych byla pro rekonstrukci stávajícího stavu, ale měli by zachovat historický ráz náměstí. Už s ohledem na architekturu," je přesvědčená šestadevadesátiletá paní Marie z Valašského Meziříčí.

TERÉNNÍ ÚPRAVY JEN MINIMÁLNÍ

Na radnici zatím sbírají informace a administrativní podklady i návrhy. „Diskutuje se o zadání projektové dokumentace. Je otázkou, jak velká rekonstrukce bude," poznamenal vedoucí oddělení rozvoje města valašskomeziříčské radnice Daniel Šulák.

Místostarosta města Josef Vrátník ujišťuje, že k terénním úpravám by mělo dojít v minimální míře.

„Předpokládáme předláždění asfaltové plochy a vysazení zeleně. V původním návrhu, který schválilo minulé zastupitelstvo, bylo srovnání schodků v horní části náměstí. To by byla škoda. Nemá se ani pokračovat ve variantě bezbariérovosti," uvedl místostarosta Valašského Meziříčí Josef Vrátník.

Radní chtějí nejdříve vybrat dodavatele projektové dokumentace. Prvním krokem bude příprava jednoduché studie. Podle vedoucího odboru komunálních služeb valašskomeziříčské radnice Václava Chajdrny studie nepočítá s omezením dopravy na náměstí. „Velmi zjednodušeně řečeno půjde o o úpravu současného stavu," dodal.

V této variantě se finanční náročnost úprav bude pohybovat v desítkách milionů korun. „Je to střílení od pasu. Ale určitě se v této variantě bavíme o částce pod padesáti miliony korun," doplnil Chajdrna.

V minulosti už se případnou rekonstrukcí zastupitelstvo zabývalo. „Současný záměr je levnější než původní studie, která předpokládala zásadní změny," uzavřel Chajdrna.

Autor: Táňa Marková