Původní, poměrně ambiciózní projekt, vyvolal mezi návštěvníky hor vzrušenou diskuzi. Přímo na místě, kde by měl kříž stát (874 m.n.m.), se u obrázku s návrhem stavby objevila spontánní anketa, vyjadřující jejich názory na stavbu.
„Je to příliš velké a vůbec to neodkazuje na historii tohoto kraje,“ je rozhodně proti jeden z přispěvatelů. Další mají zase obavy, že by stavba dobře nezapadla do rázu krajiny: „Poutní cesta nemusí být vybetonovaná,“ oponuje příspěvek podepsaný iniciálami Z a I. Další by s výhradami souhlasili. „Může být, ale něco jednoduššího, skromnějšího.“
Anketa obsahuje více než tři desítky vzkazů, jak v češtině, tak i ve slovenštině.
Zdá se však, že obavy návštěvníků hor jsou zbytečné. Původní návrh, který předpokládal mohutný podstavec s dvojitým schodištěm a vyhlídkou, už není aktuální.
„Nyní máme ke schválení připravený skromnější projekt,“ mírní vášně starostka Nového Hrozenkova Stanislava Špruncová.
Přesný rozpočet na stavbu kříže podle ní zatím známý není. „Po schválení se pokusíme získat dotaci, předpokládáme ale, že se nebude jednat o velkou položku,“ uvedla starostka.
Pokud vše vyjde podle plánu, měl by obnovený křesťanský symbol stát už 5. července příštího roku na Cyrila a Metoděje. „V ten den se bude konat třetí Setkání lidí dobré vůle, které pořádáme společně se slovenskými přáteli,“ poznamenala Stanislava Špruncová.
K novému návrhu nemají námitky ani pracovníci CHKO Beskydy. „Ve středu jsme napsali, že s výstavbou budeme souhlasit,“ informoval Karel Vrátný, který se záležitostí zabývá. Kříž bude podle jeho slov osvětlen články, které se přes den nabijí slunečním zářením.
Nápad podpořili i někteří turisté. „Na javornické hřebenové trase vznikne další zajímavé místo,“ je přesvědčen vedoucí KČT Halenkov Vlastislav Trličík. Shromáždění, která se konají jednou za rok, podle něho přírodu nijak negativně neovlivní.
Původní kříž, tehdy ještě dvojramenný, byl postaven v roce 1935. Na svátek Cyrila a Metoděje se u něho scházeli lidé z obou stran hranice. O dva roky později byl vyměněn za jednoramenný a osvětlen žárovkami. Kříž, který byl údajně viditelný až z protějších Vsetínských vrchů, shořel při bojích na konci války.