Z okem viditelných planet zbývají Mars a Saturn, které ve večerních hodinách nalezneme nad jižním, později jihozápadním obzorem. Saturn se svými nádhernými prstenci bude, myslím, dostatečnou náplastí za absenci jiných planet. K pozorování Saturnových prstenců je potřeba použít dalekohled, ať vlastní nebo navštívit hvězdárnu.

Pohled za hranici Sluneční soustavy nabídne řadu zajímavých tzv. deep sky objektů noční oblohy. Ty jsou pozorovatelné nejlépe za bezměsíčné noci, a to v místech, která jsou dále od měst a všech dalších zdrojů světelného znečištění. Mezi typické letní objekty tohoto typu patří kulové hvězdokupy M13 a M92 v souhvězdí Herkula, planetární mlhoviny M57 (Lyra) nebo M27 (Lištička). V letních měsících se nad východní obzor „vyhoupne" majestátní galaxie M31 (Andromeda).

Na závěr si připomeňme známý meteorický roj Perseidy. Jeho aktivita bude nejvyšší v noci z 12. na 13. srpna, kdy bychom za příznivých podmínek mohli pozorovat několik desítek "padajících hvězd" za hodinu. Letošní Perseidy bohužel budou rušeny svitem Měsíce, který se bude nacházet velmi blízko úplňku.