„Uděláme si černou hodinku. Posedíme a budeme si povídat,“ těší se Kateřina Zukalová. Její rodina se symbolicky připojí k celovětové kampani Hodina Země. Jejím cílem je upozornit, že naše planeta churaví, a přihlásit se k odpovědnosti za to, v jakém stavu ji předáme budoucím pokolením.

V případě Zukalových nezůstává jen u černé hodinky. „Problém změn klimatu nebereme na lehkou váhu. Jsme v rodině čtyři řidiči. Přestože dopravní obslužnost je v naší obci špatná, pokaždé pečlivě zvažujeme, jestli je nutné, abychom k jízdě použili naše auto. Úsporné žárovky a další spotřebiče jsou u nás samozřejmostí, stejně jako třídění odpadů,“ vypráví Zukalová.

K tisícům měst a obcí na celém světě se letos poprvé připojí Valašské Meziříčí. „Na hodinu zhasneme část veřejného osvětlení. Budeme dbát na to, abychom nehrozili bezpečnost lidí,“ ujistil místostarosta Jiří Pernický. Potmě zůstane hlavně centrum města, naopak přechody pro chodce budou osvětleny jako obvykle.

Vlastní program k Hodině Země připravila valašskomeziříčská hvězdárna. „V osmnáct hodin pořádáme přednášku s názvem Chytře na úspory energie a rodinného rozpočtu. Hodinu Země s námi lidé mohou za pěkného počasí strávit na nedalekém kopci Vrchovina. Mohou pozorovat oblohu naším dalekohledem, fotit si město, případně si poslechnout odborný výklad,“ prozrazuje zástupce ředitele hvězdárny František Martinek.

Při špatném počasí se výšlap na Vrchovinu neuskuteční. Namísto něj astronomové lidem nabídnou přednášku o zajímavých fyzikálních experimentech. „Posluchači se dovědí, že i svou kuchyň mohou proměnit na vědeckou laboratoř, ve které odhalí tajemství barev a blesku nebo pochopí základy polymerace,“ naznačuje autor přednášky Radek Kraus.