Pitná voda rozváděná do domácností z tohoto prameniště tak obsahuje mnohem méně chloru, čerpací stanici je navíc možno řídit dálkově a je tedy zcela bezobslužná. Prameniště na Ohradě se začalo využívat již koncem třicátých let minulého století. „Voda z něj získaná je podle odborníků velmi kvalitní a i nyní splňuje parametry kojenecké vody.

Kromě dezinfekce tak nepotřebuje žádnou úpravu,“ vysvětlila mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová. V padesátých letech minulého století byla proto v jeho místě vybudována čerpací stanice. Díky ní je pitná voda z Ohrady čerpána do vodojemu na Sychrově a na Bečevné. „Z něj je zásobována větší část Vsetína, Lhota a Liptál,“ přiblížil současnou situaci Dušan Libosvár, vedoucí provozu vodovodů a úpraven vod.

Místo chemie UV záření

Zastaralé zařízení však už dosluhovalo, společnost Vodovody a kanalizace Vsetín do objektu musela investovat více než osmnáct milionů korun. „Kromě toho, že jsme celou budovu zrekonstruovali a tím jsme jí navrátili původní podobu z roku 1952, došlo také k výměně veškeré čerpací techniky. Ta je teď výkonnější, energeticky méně náročná, navíc plně automatická a počítačově řízená,“ zhodnotil ředitel společnosti Leopold Orság. Změnila se i technologie dezinfekce. „Voda z Ohrady je nyní nově dezinfikována především UV lampami a díky tomu obsahuje až pětkrát méně chloru, takže už není vůbec cítit.

Toto množství chloru je i obtížně měřitelné,“ poznamenal ředitel společnosti s tím, že součástí stavby byla i vnitřní rekonstrukce vodojemu na Bečevné. Zpráva o tom, že ubude z pitné vody chemie, potěšila nejednu vsetínskou maminku. „Změny jsem si zatím nevšimla, ale voda ve Vsetíně byla i tak docela kvalitní. Že v ní bude méně chloru, je určitě jenom dobře,“ uvedla v minianketě v ulicích města Jana Konečná.