Letošní už sedmnáctý ročník potvrdil, že úroveň soutěžících se rok od roku zlepšuje. „Lépe intonují a dobře vnímají rytmus,“ potvrdila jedna z organizátorek Jiřina Kašparová.

Hornovsacké přehlídky lidových písní se účastní děti mateřských a základních škol. Podstatou soutěže je podpora lidové slovesnosti, zpěvu a hudby. „Aby se nezapomnělo, co jsme po předchozí generaci zdědili,“ uvedla Kašparová.

Na výběru toho, co budou zpívat se podílejí i samotné děti.

Sálem tak zazněly například písně Vyletěl sokol, Nechodívaj k nám synečku dvorem, Těžko tomu kameni, A te Réhradice a mnohé další. „Písně jsou z celé republiky a také ze Slovenska,“ objasnil jeden z porotců Jiří Nechanický. Na prvních místech se umístily Barbora Vaníčková z Nového Hrozenkova, Daniela Vramová z Karolinky, Tereza Plánková z Nového Hrozenkova, Barbora Matyščáková z Karolinky a Zuzana Kocurková z Halenkova.

Na druhém místě skončily Karolína Šestáková z Halenkova, Nikol Martincová z Hovězí, Tereza Vašutová z Velkých Karlovic, Marie Vašutová z Velkých Karlovic a Jitka Kyšučanová z Velkých Karlovic. Třetí pozici obsadili Eva Śkorňáková z Karolinky, Veronika Obadalová a Kristýna Václavíková z Halenkova, Martin Václavík z Huslenek a také Adéla Krystyníková z nedalekého Nového Hrozenkova.

Lenka Orálková