Ve vsetínském azylovém domě pracuje vyučený zedník už asi šest let. „Měl jsem zdravotní problémy, proto jsem zedničinu už nemohl dělat," vysvětluje, jak se ke svému nynějšímu povolání dostal.

Služba na Štědrý den není „za trest"

Službu v „azyláku" vykonává celkem pět asistentů. „Sloužíme dvanáctky, denní a noční. Tak je tomu i přes svátky," vysvětluje Petr Kučera. Na směnách se pravidelně střídají. „Rozděluje je naše vedoucí. To ona píše směny. Není to tak, že by na Štědrý den někdo pracoval za trest nebo nějak podobně," dodává se smíchem. Jemu osobně práce na Štědrý den nevadí. „Beru to jako službu klientům a jsem rád, že jim můžu pomoct. Většina z nich není v lehké situaci," vysvětluje sociální asistent Kučera.

Podle něj téměř každý obyvatel azylového domu na svátky přemýšlí o svém životě. „Řeší, co pokazil a co by bylo, kdyby… Určitě jim je některým smutno, že nejsou s rodinou," myslí si. Proto se on sám snaží klientům azylového domu Vánoce co nejvíce zpříjemnit. „Všichni tady chceme, aby se necítili sami a třeba se neuchýlili k alkoholu," dodává.

S vánoční službou jeho rodina počítá a vše se jí tak přizpůsobuje. „Například jsme večeřeli i v půl čtvrté odpoledne. Děti tak měly dárky aspoň dřív, takže si je naplno užily ještě ten den," popisuje.

Vánoce v azylovém domě mají svůj řád. „Čtyři až pět vybraných klientů vaří pro všechny večeři. Jiní se službou svátečně připraví stoly," popisuje průběh Štědrého dne Petr Kučera.

Večeří se zhruba o půl páté. Všichni se sejdou v jídelně. Následuje četba z bible, modlitba a zpívání koled. „Letos jsme na jídelníčku měli smažené rybí filé, bramborový salát a ovoce," prozradil.

Pravidelným zvykem je, že na večeři přijde rovněž vedoucí azylového domu a rozdává dárky. „Minulý rok klienti dostali osušky, ovoce a kávu. Letos to budou jen potravinové balíčky na přilepšenou a nějaké drobnosti," prozradil sociální asistent.

Ke dvaatřiceti klientům azylového domu se připojují také lidé z denního stacionáře a ti, kteří využívají noclehárnu. „Bývá tady tak kolem čtyřiceti lidí," shrnul Petr Kučera.

Po večeři společně sedí v jídelně, sledují pohádky nebo si mezi sebou povídají.