Předčasné porody ovlivňuje životní styl.

Podle primáře dětského oddělení Vsetínské nemocnice Mariána Rubinta v posledních letech počet hypotrofických novorozenců, tedy novorozenců s nízkou porodní váhou, stoupá.

„Zaznamenáváme trošku vyšší procento hypotrofických dětí z různých důvodů. Jednoznačně se jedná o civilizační záležitost,“ uvedl primář.

Největší problém podle něj představuje tlak společnosti na nastávající matku, chemizace potravin, ovzduší, stres a shon.

„Představuji si, že maminka v devátém měsíci bude chodit s kamarádkami na čaj a bude to usměvavá paní čekající na termín porodu. Bohužel se tu často setkáváme s případy, kdy maminka do poslední chvíle chodí do práce, protože jí zaměstnavatel například vyhrožuje výpovědí,“ krčí rameny lékař Marián Rubint.

Přestože počet novorozenců umístěných do inkubátorů roste, nejedná se o žádné alarmující číslo. V inkubátorech se děti často ocitnou jen preventivně. Především při převozu z porodního sálu.

To se týká všech dětí narozených císařským řezem. „I když se dítě narodí v pořádku, tak při převozu z porodního sálu může chytit nějakou infekci,“ vysvětlil primář Rubint. Další inkubátory se používají na poporodní adaptaci novorozence na vnější svět.Vsetínská nemocnice má k dispozici tři inkubátory.

„Dva z nich slouží také k léčbě takzvaným modrým světlem u dětí s novorozeneckou žloutenkou,“ uvedla PR manažerka nemocnice Lenka Plačková. Valašskomeziříčská nemocnice má v současné době o dva inkubátory víc. Ten poslední získala začátkem října.

„Je jeden z nejmodernějších, splňuje nejnáročnější podmínky,“ popsal primář novorozeneckého a dětského oddělení Libor Slováček. Přístroj má řadu funkcí. Všechny parametry jsou hlídané pomocí alarmů.

Délka péče o novorozence v inkubátoru je individuální. „Faktorů ovlivňujících dobu pobytu v inkubátoru je řada, odvíjí se od gestačního týdne, porodní váhy, průběhu poporodní adaptace a termostability novorozence,“ dodal primář Slováček.