Trenéři z veleúspěšné stáje Valencio z Velkých Karlovic, otec a syn František a Radek Holčákovi celý rok věřili, že mají favorita na hlavní závod – na Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Minulý měsíc ale osud rozhodl jinak.

ZRANĚNÍ VYSTAVILO HNĚDÁKOVI STOPKU

Jedenáctiletý hnědák Hegnus byl vloni v hlavním závodě v Pardubicích druhý. Letos vyhrál kvalifikaci a porazil i vítěze Velké pardubické. Dobře se ukázal i v přípravném dostihu. „Ale právě v tomto dostihu začátkem září si Hegnus způsobil malé zranění. Nebylo vážné, ale vyžádalo si měsíc klidu bez tréninku. To pro nás znamenalo, že nestihneme start Velké pardubické. Museli jsme to letos odpískat, protože zdraví koně je pro nás prioritou,“ litoval trenér nadějného valacha Radek Holčák.

Vypadalo to, že Valencio bude mít nejlepšího koně v poli hlavního dostihu. „Takový je sport. Ale nepojedeme do Pardubic jen tak. Máme pět koní v rámcových dostizích, budeme se snažit se s tím poprat a něco urvat,“ slibuje trenér.

Podle Radka Holčáka je z rámcových dostihů každý vrcholem pro danou kategorii koní. Jsou to velmi těžké závody. „Myslím, že jsme dobře a zodpovědně připravení. Bude záležet taky na štěstí, bez kterého to nejde. Samotná forma nestačí. Je důležité, aby byl dostih čistý, bez karambolů, podšmiknutí a podobně. Když to bude čisté a koník prodá formu co má, věřím, že budeme čeřit vody,“ říká.

Totéž si myslí i jeho otec František. „Do Pardubic jedou jen koně, kteří umí dobře skákat, kteří jsou crossaři, kteří jsou určení pro toto závodiště, pro tu oranici. Šance mají veliké, jsou dobře připravení a jsou to pardubičtí specialisté,“ míní špičkový dostihový trenér.

BEZ ŠTĚSTÍ TO NEJDE. JEN FORMA NESTAČÍ

„Teď jen potřebujeme trochu štěstí a bude to dobré. Těšíme se na to, protože koníka když natrénujete a dáte mu dobře napapat, tak vám nehodí klacek pod nohy, jako je to u lidí,“ důvěřuje koním, které ve stáji Valencio trénují, František Holčák.