Případ hodný zaznamenání připomněl Vladimír Došek, který působí v Psím pohlazení už deset let.

„Nedávno se nám podařil u jedné vozíčkářky nový start do života. Po návštěvách našich psů přestala mít sebevražedné sklony. Začala se na život dívat více optimisticky,“ prozradil spokojeně.

Vyčíslit, kolika lidem za rok se svými psy pomohou, se dá velice těžko. „Jezdíme do terénu v několika skupinách. Každý týden objedeme sto šedesát klientů,“ vypočítal majitel tří německých ovčáků.

Členové organizace mají několik psů, jedna členka dokonce deset. Někteří psi jsou ve výcviku. Momentálně je patnáct zvířat schopných jít do služby.

Starosta města Rožnov pod Radhoštěm Radim Holiš (vlevo), Barbora Hudečková za organizaci Člověk v tísni a Pavel Jakubík, vedoucí rožnovského kina Panorama v pondělí 8. dubna 2019 v rožnovském kině Panorama slavnostně zahajují festival dokumentárních filmů
Identita, jistota, bezpečí. Festival Jeden svět hledá, co nás spojuje

S jedním z nich chodí mezi nemocné také Dita Petruželová, která přiblížila podstatu canisterapie.

„Je to podpůrná léčba pro lidi, kteří mají psychické i fyzické problémy. Uklidňuje, uspává, v nemocnici zklidňuje tep. Pes má o stupeň vyšší teplotu než člověk. Při tak zvaném polohování je pacient obložený ze všech stran, pes ho nahřívá a pak se lépe dělá fyzioterapie, třeba rozhýbávání končetin,“ vysvětlila Petruželová.

Polohování a další věci, které se dají se čtyřnohými přáteli člověka dělat, předvedli členové Psího pohlazení na Veletrhu neziskových organizací v Novém Hrozenkově. Asi patnáct vystavovatelů tu představilo sociální služby, které poskytují potřebným.

Kromě canisterapie byly ve stáncích organizací k vidění simulace stáří a zrakových vad, doprava lidí s hendikepem či barometr nálady. V dopoledních hodinách si zejména děti z okolních škol vyzkoušely jízdu na mechanických vozících, polohovací lůžko, emoční karty, výměnný obrázkový komunikační systém, zátěžovou deku, nebo si prohlédly unikátní bezbariérový autobus a sociální auto pro přepravu osob s omezenou pohyblivostí.

Veletrh pokračoval pro širokou veřejnost i v odpoledních hodinách, kdy své služby představily například společnosti Naděje Vsetín, Centrum pro dětský sluch Tamtam, Vzdělávací a komunitní centrum Integra, Dětské centrum Zlín, Auxilium, Charita Vsetin, Adorea Dobrovolnické centrum Vsetín, Středisko rané péče Olomouc, Diakonie České církve evangelické, Domov Jitka nebo Charita Nový Hrozenkov.

Ochránci přírody prohlížejí a měří medvědici, kterou v pondělí 8. dubna 2019 odchytili do speciální klece v oblasti Lysé hory v Beskydech.
Ochránci odchytili beskydského medvěda do klece, dostal obojek a je zase volný

Po skončení veletrhu se do posledního místečka zaplnil sál v hrozenkovském Lidovém domě. Známý lanškrounský děkan, vypravěč a autor dvou knih Zbigniew Czendlik zaujal svými příběhy protkanými humorem a přednesenými s nonšalancí jeho vlastní všechny přítomné.

„Devadesát minut uteklo jako voda. Potom byla autogramiáda a nezbyla jediná jeho knížka. Všechno se vyprodalo. Lidi odcházeli nadšení,“ popsala spokojeně Ludmila Brousilová z Charity Nový Hrozenkov.

Superlativy nešetřila ani při celkovém hodnocení veletrhu. „První ročník vyšel nad očekávání výborně. Na své si přišli nejen ti, kterých se poskytované služby týkají, ale i široká veřejnost,“ uzavřela Brousilová.

Takto vypadá místo ve Zděchově, kde 4. března 2019 zabil lev svého chovatele, měsíc a čtyři dny po tragédii.
Chovatele lvů ze Zděchova skutečně zabil lev. Lvice březí nebyla